Maraton w Walencji

Maraton w Walencji

Na siedem miesięcy przed startem organizatorzy maratonu w Walencji poinformowali, że sprzedali rekordową liczbę pakietów startowych. Jak będzie wyglądała tegoroczna rywalizacja na ulicach miasta? Poznaj najważniejsze informacje i postaw swoje typy bukmacherskie na bieganie w zakładach bukmacherskich LV BET!

Najważniejsze informacje o maratonie w Walencji

Maraton w Walencji, znany również jako Maraton Valencia Trinidad Alfonso EDP ze względów sponsorskich, to największy maraton, który rozgrywany jest w Hiszpanii. Zawody te słyną z płaskiej, ale za to bardzo ciekawej trasy. Ostatnie metry biegacze pokonują w futurystycznym Ciutat de les Arts i les Ciències, obok L`Hemisferic. Sama meta maratonu znajduje się właśnie na terenie kompleksu Miasta Sztuki i Nauki, czyli wizytówki Walencji. Dobieg do mety został zbudowany nad wodą.

Zmagania te są organizowane corocznie na drogach Walencji w Hiszpanii od 1981 r. Jest klasyfikowany przez World Athletics jako wyścig szosowy o platynowej etykiecie. Organizatorem wyścigu jest walencki klub sportowy SD Correcaminos, który organizuje także coroczny Półmaraton w tym mieście.

Maraton zajmuje pierwsze miejsce wśród maratonów w hiszpańskim rankingu wyścigów szosowych. Ubiegłoroczną edycję ukończyło prawie 22 tysiące zawodników. Najszybszy był Kenijczyk Kelvin Kiptum (czas 2:01:53) oraz Etiopka Amane Beriso (cza 2:14:58). W 2021 r. zaś na najwyższym miejscu podium stanęli: Lewrence Cherono (czas 2:05:11) oraz Nancy Jelagat (2:19:30). W klasyfikacji generalnej wygrywają reprezentanci Hiszpanii, którzy w sumie sięgnęli po 26 krążków. Kolejne miejsca zajmują zawodnicy z Kenii, Etiopii, Rosji i Polski.

Poprzednie edycje i kilka słów o historii maratonu w Walencji

Maraton po raz pierwszy maraton w Walencji odbył się w 1981 r. jako bieg o nazwie Marató Popular de València. W latach 2011-2014 zaś przemianowano go na Divina Pastora Valencia Marathon, a w 2015 r. znany był jako Maraton Valencia Trinidad Alfonso. Po raz pierwszy w historii tych zawodów tradycyjny bieg nie odbył się w 2020 r. z uwagi na pandemię koronawirusa. 6 grudnia 2020 r. odbyła się „Elitarna Edycja” biegu. Już w dniu biegu czterech półmaratończyków pobiło poprzedni rekord świata wynoszący 58:01. Nowy rekord świata należał do Kenijczyka. Kibiwott Kandie przebiegł królewski dystans z czasem 57:32. Poprzedni rekord trasy maratonu wynoszący 2:03:51 pobiło aż czterech maratończyków, a nowy rekord ustanowił Kenijczyk Evans Chebet i wyniósł 2:03:00.

W historii zawodów w Hiszpanii zapisali się również Polacy. Biało-czerwoni zdominowali najwyższe miejsca na podium w 1986 r. i w 1987 r. W rywalizacji mężczyzn wygrywali Paweł Lorens i Mirosław Bugaj, zaś w kobiet Małgorzata Szumińska i Ewa Wrzosek.

Kto może wziąć udział w maratonie w Walencji?

Ponad połowa z 33 tysięcy zapisanych na maraton biegaczy w Walencji to cudzoziemcy. Na liście znaleźli się też lokalni sportowcy – tych jest około 8,5 tysiąca, reszta przyjedzie z pozostałych części Hiszpanii. Organizatorzy podali, że w 2023 r. na listach startowych znalazło się więcej niż w poprzednich edycjach kobiet; stanowią one ok. 20 procent zawodników.

Szacuje się, że co dwudziesty uczestnik zadebiutuje w grudniowym biegu na królewskim dystansie, a prawie 40 proc. maratończyków w Walencji jeszcze nie startowało.

Hiszpański bieg cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. W ubiegłym roku podczas rywalizacji w Walencji do mety dotarło 281 Biało-czerwonych. W tym roku organizatorzy podali, że na liście jest już 441 uczestników z naszego kraju.

A kto może powalczyć o medale w 2023 r.? Wśród zawodniczek wymienia się m.in. Letesenbet Gidey, która była jedną z faworytek w ubiegłym roku, Sheila Chepkirui, która zadebiutowała zajmując 3. miejsce, Sinead Diver, która ustanowiła w 2023 r. nowy rekord Australii. Na trasę wybiegną zapewne również Majida Maayou, Marta Galimany czy Aleksandra Brzezińska. Rywalizacja mężczyzn zaś zapewne będzie tak zacięta, jak w ubiegłym roku. Najwyższe miejsca w końcowej klasyfikacji wywalczyli: Kelvin Kiptum, Geay Gabriel, Alexander Mutison, Tamitat Tola, Kaann Kigren Ozbilen, Chalu Deso, Milkesa Mengesha, Ronald Korir, Philemon Kiplimo i Gottom Kifle.

Trasa maratonu w Walencji

W hiszpańskiej Walencji biegaczom oferowana jest świetna trasa biegu, ale też rewelacyjny doping kibiców i wyjątkowe pakiety sportowe. Zawodnicy mają do pokonania płaski teren, bez żadnego odczuwalnego podbiegu. Temperatura podczas wyścigu również jest przyjazna i oscyluje w granicy 10-16 stopni C. Podczas niektórych edycji wystąpił wiatr, jednak nie jest to reguła. Zawodnicy mijają najpiękniejsze miejsca w mieście, ale to wyjątkowe pozostawione jest na finisz. Meta jest położona jest obok futurystycznego L`Hemisferic, na terenie kompleksu Miasta Sztuki i Nauki, czyli wizytówki Walencji. Ostatnie 300 m dobiegu zbudowane jest nad wodą.

Na całej trasie można usłyszeć żywiołowy doping kibiców. Na zawodników czekają też punkty żywieniowe. W Walencji rozdawane są też wyjątkowe pakiety startowe, w których znajdą się m.in. koszulki techniczne saszetka z wazeliną, przekąski i batony. W ubiegłym roku po biegu oprócz medalu uczestnicy dostawali worek finishera, w którym otrzymywali wiele produktów, tj. woda, izotonik, batony, ręcznik szybkoschnący, banany, paczka z owocami kaki, świeże brokuły a nawet puszki z tuńczykiem.

Obstawianie maratonie w Walencji w LV BET

Bieganie cieszy się coraz większą popularnością wśród zawodników, ale też amatorów. Na trasę w Walencji co roku wybiega rekordowa liczba zawodników. Zawody znane są jako te, na których bite są kolejne rekordy. Aby pewnie obstawić zwycięzcę warto przyjrzeć się faworytom – ich formie, osiąganym wynikom w ostatnich startach czy treningowym wynikom. Wszystkie te informacje trzeba porównać i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Swoją analizę możesz ograniczyć wyłącznie do kilku sportowców, szczególnie tych z Afryki. Reprezentanci Etiopii oraz Kenii to zdecydowani faworyci maratonu.

Typy i zakłady bukmacherskie na maratony w LV BET

Najlepsze możliwości obstawiania biegów znajdziesz w zakładach bukmacherskich LV BET! Legalny bukmacher udostępnia szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy w swoim serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej. Z łatwością postawisz swoje typy, które pozwolą Ci na osiągnięcie wygranej. Nie zapomnij też skorzystać z promocji i bonusów, dzięki którym będziesz miał szansę na jeszcze wyższe nagrody. Postaw swoje typy na maratony w LV BET i wygrywaj.