KRAJE GOSPODARZE SIATKARSKICH MISTRZOSTW EUROPY 2026

KRAJE GOSPODARZE SIATKARSKICH MISTRZOSTW EUROPY 2026

Bułgaria, Finlandia, Rumunia oraz Włochy będą gospodarzami Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn w 2026 r. Lista organizatorów EuroVolley 2026 jest już zamknięta, czas na przygotowania do turnieju i obstawiania siatkówki w LV BET!

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DOTYCZĄCE MISTRZOSTW EUROPY SIATKARZY

Wybrano kraje-gospodarze siatkarskich ME 2026 | LV BET BlogMistrzostwa Europy w piłce siatkowej 2023 okazały się sukcesem. Oszacowano, że Włochy zarobiły na organizacji turnieju 234 miliony euro. Nic więc dziwnego, że Italia chciała zorganizować turniej po raz kolejny. Udało się – będzie jednym z gospodarzy EuroVolley 2026. Rozgrywane będą tam wszystkie fazy turnieju łącznie z meczami medalowymi. Siatkarzy gościć będzie też Bułgaria, Finlandia i Rumunia.

O tytuł mistrza Europy w 2026 r. będą rywalizować 24 reprezentacje europejskich krajów. Zagwarantowany udział w rozgrywkach mają drużyny wszystkich współorganizatorów, a także osiem najwyżej sklasyfikowanych drużyn poprzednich mistrzostw. W tym przypadku – z 2023 r. Będą to siatkarze reprezentujący następujące kraje: Polska, Słowenia, Francja, Holandia, Serbia, Ukraina, Niemcy oraz Portugalia. Stawkę tę uzupełni 12 drużyn, które wywalczą kwalifikacje latem 2024 r. i 2025 r.Trofeum bronić będą Polacy. Jeśli wygrają również w 2026 r. zapewnią sobie kwalifikację na igrzyska olimpijskie Los Angeles 2028.

Sprawdź najnowszy lvbet kod promocyjny u bukmachera LV BET!

KTO W 2026 BĘDZIE GOŚCIŁ SIATKARSKIE ME

Po raz kolejny mistrzostwa Europy siatkarzy odbędą się w czterech krajach. Najbliższy turniej rozegrany będzie w 2026 r.

BUŁGARIA

Siatkarskie rozgrywki w Bułgarii odbywają się regularnie. W 2015 r. w Sofii czempionami Starego Kontynentu zostali Francuzi. 3 lata później Bułgaria była natomiast współgospodarzem mistrzostw świata siatkarzy. W 2021 r. w Płowdiw zmagały się natomiast siatkarki w ramach mistrzostw Europy, a w minionym roku na Bałkanach rozegrano EuroVolley siatkarzy. Kraj ten współorganizował rozgrywki razem z Włochami, Macedonią Północną oraz Izraelem.

W 2026 r. w Bułgarii zostaną rozegrane starcia jednej z czterech grup, a także 1/8 i 1/4 finału.

RUMUNIA

Drugim współgospodarzem zbliżającego się turnieju będzie Rumunia. Będzie tam rywalizować jedna z grup. Rumunia w 2019 r. była gospodarzem mistrzostw Europy kobiet. Męskie rozgrywki zaś po raz ostatni gościły tam w 1963 r.

FINLANDIA

W Finlandii, a dokładniej w mieście Tampere, w 2026 r. odbędzie się faza grupowa mistrzowskich zmagań.

 Po raz ostatni w tym skandynawskim kraju mistrzostwa Europy gościły w 2021 r. Mimo ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa Finlandia odniosła organizacyjny sukces. Wcześniej kraj ten był samodzielnym organizatorem czempionatu Starego Kontynentu. Turnieje rozegrane były tam w 1977 r. (mężczyźni i kobiety) oraz 1993 r. (mężczyźni).

WŁOCHY

W Italii rozegrane były pierwsze w historii mistrzostwa Europy siatkarzy – w 1948 r. w 1973 r. powstało CEV i od tego czasu we Włoszy współorganizowali turniej trzykrotnie – w 2005 r., 2015 r. i 2023 r.

Podobnie jak podczas ostatniej edycji ME, również za dwa lata we Włoszech rywalizować będzie jedna z czterech grup, a do tego mecze fazy pucharowej, łącznie z półfinałami i meczami o medale. 

KTO ZAGRA NA SIATKARSKICH MISTRZOSTWACH EUROPY 2026

Znamy już część drużyn, które powalczą o mistrzowski medal 2026 r. Będą to:

 • Rumunia – gospodarz
 • Bułgaria – gospodarz
 • Finlandia – gospodarz
 • Włochy – gospodarz
 • Polska – Mistrz Europy 2023
 • Słowenia – 3. miejsce w Mistrzostwach Europy 2023
 • Francja – 4. miejsce w Mistrzostwach Europy 2023
 • Holandia – 5. miejsce w Mistrzostwach Europy 2023
 • Serbia – 6. miejsce w Mistrzostwach Europy 2023
 • Ukraina – 8. miejsce w Mistrzostwach Europy 2023
 • Niemcy – 9. miejsce w Mistrzostwach Europy 2023
 • Portugalia – 10. miejsce w Mistrzostwach Europy 2023

TURNIEJE KWALIFIKACYJNE

Pozostali uczestnicy mistrzowskich zmagań zostaną wyłonieni podczas turniejów kwalifikacyjnych. Wzorem poprzedniej edycji 7 zwycięzców oraz 5 najlepszych zespołów z 2. miejsc w grupach turnieju kwalifikacyjnego uzyska prawo gry w turnieju finałowym mistrzostw Europy 2026.

POLSKA REPREZENTACJA BRONI TYTUŁU MISTRZA EUROPY

Ubiegłoroczne mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn przyniosły Polakom upragnione złoto. Zawodnicy Nikoli Grbicia sięgnęła po dugi krążek, po wcześniejszym sukcesie w 2009 r. Finałowe spotkanie rozegrali w Rzymie. Polacy pokonali Włochów 3:0.

PRZEBIEG MECZU FINAŁOWEGO W 2023 ROKU

25:20, 25:21 i 25:23 – z takim wynikiem zakończył się mecz Polska – Włochy rozgrywany w ramach finału Mistrzostw Europy 2023.  Biało-czerwoni wykorzystali szanse i sięgnęli po drugi złoty krążek w historii, ale też zrewanżowali się na drużynie Ferdinando De Giorgiego za ubiegłoroczna porażkę w finale mistrzostw świata (1:3).

Podopieczni trenera Nikoli Grbica zdominowali obrońców tytułu w pierwszym i drugim secie. Udało się to głównie dzięki bardzo mocnej i regularnej zagrywce. W trzecim secie z dobrej strony pokazali się Włosi, jednak ostatecznie to Polacy doprowadzili mecz do końca i wygrali.

Polska – Włochy 3:0
(25:20, 25:21, 25:23)

Polska: Marcin Janusz (1), Łukasz Kaczmarek (10), Norbert Huber (12), Jakub Kochanowski (9), Aleksander Śliwka (9), Wilfredo Leon (13), Paweł Zatorski (libero) oraz Kamil Semeniuk (1) i Tomasz Fornal.

Włochy: Simone Giannelli (3), Yuri Romano (9), Gianluca Galassi (6), Roberto Russo (2), Alessandro Michieletto (10), Daniele Lavia (13), Fabio Balaso (libero) oraz Riccardo Sbertoli (1), Tommaso Rinaldi i Leonardo Scanferla (libero).

O CO POWALCZĄ SIATKARZE PODCZAS ME 2026

Stawką turnieju jest przede wszystkim miano najlepszej drużyny Europy. Zwycięski zespół otrzyma również bezpośrednią przepustkę na igrzyska olimpijskie w Los Angeles w 2028 r. Międzynarodowa Federacja Siatkówki (FIVB) postanowiła zrezygnować z rozgrywania turniejów kwalifikacyjnych, a nagrodzić przepustką właśnie mistrza.

SIATKÓWKA W LV BET

Mistrzostwa Europy siatkarzy to turniej, którego nie może przegapić żaden fan tej dyscypliny sportu! Każdy kolejny mecz reprezentacji Polski, ale też innych drużyn, będziesz mógł obstawiać w LV BET! Legalny bukmacher udostępni szeroki wybór rynków na spotkania każdej fazy – od grupowej, 1/8 finału po mecze rozegrane w półfinale i o trzecie miejsce. Będziesz mógł też typować sam finał Mistrzostw Europy 2026. Przed postawieniem pewnych typów odpowiednio się przygotuj – znajomość drużyn i zawodników to podstawa. Warto sprawdzić też pozycję kraju w rankingu FIVB oraz poznać typy ekspertów. Siatkówka i zakłady bukmacherskie LV BET pozwolą Ci na świetną zabawę!