Największe i najbardziej kontrowersyjne decyzje sędziów w sporcie

Największe i najbardziej kontrowersyjne decyzje sędziów w sporcie

Mówi się, że sport jest nieprzewidywalny. Nie wszystkie sytuacje da się zaplanować. O ile są one przypadkowe fani sportu się z nimi godzą. Błąd sędziego jednak wywołuje wielki sprzeciw, a samo potknięcie często wytykane jest przez lata. Niektóre nie przechodzą w zapomnienie nigdy. Poznaj 5 najbardziej kontrowersyjnych decyzji sędziów w sporcie!

Ręka Boga

To wydarzenie chyba nigdy nie będzie zapomniane! Mimo że minęło od niego już 37 lat fani piłki nożnej (ale nie tylko) wciąż wspominają to wydarzenie. Do pomyłki sędziego doszło podczas Mundialu w 1986 r. W ćwierćfinale na boisku spotkały się reprezentacje Argentyny i Anglii. Atmosferę dodatkowo podnosiła napięta atmosfera polityczna między tymi krajami – oba toczyły batalie o Falklandy i Malwiny.

W 51. minucie spotkania do piłki w polu karnym wyskoczył Diego Maradona. Niewysoki Argentyńczyk nie miał szans w starciu z rosłym bramkarzem Anglików Peterem Shiltonem. Legendarny piłkarz…  skierował piłkę do siatki ręką. Tunezyjski sędzia Ali Bin Nasser jednak nie zauważył tego zagrania i uznał gola. Maradonę okrzyknięto królem oszustów, a sam zawodnik przyznał, że była to „ręka Boga”, bo to sam Bóg widząc jego geniusz pomógł mu zdobyć tę bramkę.

Koreański mundial

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej rozgrywane w Korei i Japonii przeszły do historii jako turniej z największą liczbą kontrowersyjnych decyzji sędziów w ostatnich latach. Tym bardziej, że dotyczyły szczególnie… współgospodarzy mistrzostw. W 1/8 finału, gdy Korea mierzyła się z Włochami, arbitrem spotkania był Ekwadorczyk Byron Moreno. Dogrywka wyglądała jak jednak wielka farsa. Sędzia meczu robił wszystko, aby Korea wygrała. W 103. minucie boisko opuścił Francesco Totti. Oficjalnie – za próbę wymuszenia słusznego rzutu karnego. Chwilę później Moreno dopatrzył się spalonego przy trafieniu Damiano Tomassi. Przy „wsparciu” sędziego gospodarze trzy minuty przed końcem złotą bramkę zdobył Ahn Jung-Hwan. Jeszcze gorzej było w ćwierćfinale, a głównym aktorem tego spektaklu został egipski sędzia Gamal Ghandour. W trakcie regulaminowego czasu gry nie uznał on zdobytej bramki przez Rubena Baraję, która bez wątpienia była zdobyta zgodnie z zasadami. W dogrywce zaś sędzia boczny przerwał świetne dośrodkowanie Joaquina, a po tym dopatrzył się spalonego przy trafieniu Morientesa. O zwycięstwie zdecydowały rzuty karne. Wygrali Koreańczycy.

Rewolucyjne zmiany

Mówiąc o kontrowersyjnych błędach sędziów nie sposób pominąć mecz, po którym FIFA zaczęła się zastanawiać nad wprowadzeniem technologii goal-line.

Na mundialu w 2010 r. w 39. minucie spotkania Anglia-Niemcy strzał z dystansu oddał Frank Lampard. Piłka odbiła się od poprzeczki, następnie spadła tuż za linią bramkową i… wróciła w pole gry. Na trybunach zapanowała radość, ale nie niedługo, bo gola nie zobaczył urugwajski sędzia Jorge Larrionda. Wynik spotkania się nie zmienił – mecz zakończył się wynikiem 2:1 dla Niemców. Po meczu niemieccy kibice uznali, że była to rekompensata za stratę bramki w 1966 r., zaś angielscy byli nie lada oburzeni.

Katarskie rozczarowanie

Meksykanin Cesar Ramos został ogłoszony największym rozczarowaniem mistrzostw świata w Katarze. Mecz półfinałowy Francja – Maroko został skrytykowany w wielu momentach, a niektórzy eksperci uważają, że liczbę jego błędnych decyzji trudno zliczyć. Podkreślano, że sędzia mylił się w sytuacjach prostych i klarownych – nie odgwizdał kilku fauli, nie pokazywał żółtych kartek. Jego zachowanie było bardzo nieprofesjonalne. Powody do narzekania mieli zarówno Marokańczycy, jak i Francuzi. Ci pierwsi szczególnie mogą wypominać rzut wolny dla Francji, zaś Trójkolorowi – brak reakcji na faulowanie Kyliana Mbappe.

Za niskie noty

Niezrozumiałe decyzje sędziego (lub sędziów) to nie tylko domena piłki nożnej. Fani skoków narciarskich zapamiętali sezon 2021 jako jeden z najgorszych w ostatnim czasie. Co ciekawe, przyczyna nie leżała tylko w słabej formie zawodników. Norweski sędzia Ole Walseth przyznał, że Kamil Stoch regularnie otrzymywał zbyt niskie noty za swoje skoki podczas zawodów Pucharu Świata. Uważał, że wielokrotnie jego skoki, ale też same lądowania były perfekcyjne, mimo to dostawał zbyt niskie oceny. Zasługiwał na „20” jednak sędziowie ich nie pokazywali. Ostatecznie Kamil Stoch zajął 19. miejsce.

Głównym powodem tej sytuacji jest obawa sędziów przed popełnieniem błędu. Czekałaby na nich za to kara w formie odsunięcia od zawodów na pewien okres. Sędziowie są oceniani po każdym konkursie, dlatego wybierają najbardziej „bezpieczne” noty, czyli między 18,5 a 19,0 pkt. za dobre skoki i 16,0 do 18,0 pkt. za słabsze.

Zakłady bukmacherskie w LV BET

Sport jest nieprzewidywalny – to dzięki temu obstawianie w zakładach bukmacherskich jest tak bardzo emocjonujące! Niezależnie od poziomu zawodników na boiskach odbywają się nieprzewidywalne sytuacje. Jednymi z nich są pomyłki sędziów, które pozostają w pamięci kibiców na lata. O ile świadome łamanie przepisów przez sędziujących uczestników jest naganne, o tyle błędy mogą się zdarzać w zupełnie normalnych, ludzki przyczyn. Takie zachowania mają często bardzo znamienne skutki i potrafią całkowicie zmienić sytuację podczas rywalizacji. Część z nich przeszło do historii futbolu. W takiej sytuacji bardzo atrakcyjne są zakłady bukmacherskie live. Pozwalają na natychmiastową reakcję na wydarzenia oraz podnoszą szansę na wygraną. Ogromne pretensje zawodników czy kibiców na nic się zdadzą w takiej sytuacji. Możesz jedynie zmienić swoje typy bukmacherskie. Poznaj ofertę w LV BET i postaw swoje szczęśliwe kupony bukmacherskie!

Obstawianie sportów w LV BET

Pewne typowanie sportów wymaga odpowiedniego przygotowania. W internecie można znaleźć poradniki typera, dzięki którym z powodzeniem rozpoczniesz przygodę z typowaniem. Do postawienia pewnych kuponów niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej analizy bukmacherskiej. Im więcej czynników wzięte jest pod uwagę tym łatwiej jest wskazać poprawnie wynik. Pomoże to zminimalizować ponoszone ryzyko. W zależności od sportu, który chcesz obstawiać, pod uwagę warto wziąć różne informacje. Czas i miejsce rozgrywki, forma zawodników, ich możliwości, samopoczucie, postawione cele, ale też czynniki atmosferyczne danego dnia – to wszystko ma wpływ na ostateczny wynik realizacji! Przeprowadź własną analizę i pewnie obstawiaj sporty w zakładach bukmacherskich LV BET!