Indy 500

Indy 500

Indianapolis 500 to wyścig samochodowy rozgrywany od 1911 r. Kierowcy ścigają się co roku jest na torze Indianapolis Motor Speedway w mieście Speedway, w stanie Indiana, w Stanach Zjednoczonych. W ostatnią niedzielę maja 2023 r. po raz kolejny można będzie śledzić rywalizację na dystansie 500 mil. Zawodnicy będą mili do pokonania 200 okrążeń. Swoje typy na zwycięzców postawisz w zakładach bukmacherskich LV BET!

Co to jest Indy 500?

To zdecydowanie najbardziej znane po zachodniej stronie Atlantyku wydarzenie motoryzacyjne. Jak u Amerykanów – od zawsze w tym miejscu wszystko było robione z dużym rozmachem. Tym razem znów ma tak być.  Czy organizatorzy sprostają zadaniu? Przekonamy się już 28 maja 2023 r. Indy 500 w wyścigach samochodowych zajmuje specjalne miejsce. Przekonaj się sam, dlaczego zapisał się w historii.

Ile trwa Indianapolis 500?

Historia wyścigu Indianapolis 500 rozpoczęła się dzięki Carlowi Grahamowi Fisherowi. Był on przedsiębiorcą, który działał głównie w branży motoryzacyjnej. W Wielkiej Brytanii Amerykanina urzekł obiekt o nazwie Brooklands. Był to pierwszy na świcie tor wyścigowy z prawdziwego zdarzenia – w całości zamknięty i asfaltowy. Postanowił postawić podobny w Indianie, mieście, z którego pochodził. W 1909 r. oddany do użytku został owalny tor. Miał 12,5 mili długości (ponad 4 km) i aż 40 metrów szerokości. Pierwsza edycja zawodów rozegrana została w 1911 r., a zwyciężył Ray Harroun. Jeszcze w latach 30. oprócz kierowcy w samochodzie podróżował również mechanik, który w razie awarii od razu naprawiał usterki. Było ich sporo, bo kierowcy ścigali się kilkutonowymi samochodami z silnikami, których pojemność przekraczała 6 litrów.

Z 1933 r. wiąże się też pewna wyjątkowa tradycja, a mianowicie picia mleka w Victory Lane. Zainicjował ją zwycięzca wyścigu, Louis Meyer. Był on wielkim miłośnikiem tego napoju i nosił butelkę mleka ze sobą praktycznie cały czas. Mało tego – pił mleko nawet przed wejściem na ceremonię!

Indianapolis Motor Speedway przez lata gości ten wyścig. Co prawda przeprowadzonych zostało na nim wiele modernizacji toru, ale jedna – główna – pętla od ponad 100 lat pozostaje niezmieniona. W pierwszym jardzie są nawet oryginalne cegły położone przez ludzi Carla Grahama Fishera. To sprawia, że zawsze czuć ducha pierwszego wyścigu Indianapolis 500.

Wyścig na żywo może oglądać prawie 400 tyś. fanów. Na trybunach może zasiąść nawet 256 tysięcy fanów, a kolejne ponad sto tysięcy osób zająć miejsca stojące. Kto by nie chciał na własne oczy zobaczyć zwycięstwa w legendarnym wyścigu?

Uczestnicy Indy 500

Do kwietnia organizatorzy potwierdzili 34 zgłoszenia, w tym dziewięciu byłych zwycięzców i czterech debiutantów wyścigowych. Fani będą mogli po raz ostatni śledzić występ Tony’ego Kanaana, zwycięzcy z 2013 r. i z 2004 r., ktoryogłosił, że po wyścigu przejdzie na emeryturę. Na tor wyjedzie też. Co najmniej jedna kobieta – swoje uczestnictwo zgłosiła Katherine Legge. W ubiegłorocznej edycji zmagań nie wzięła udziału ani jedna pani.

Chevrolet i Honda wystawią po 17 zgłoszeń. Wszyscy zawodnicy wykorzystywać będą specjalne powozie Dallara IR18 z uniwersalnym zestawem aerodynamicznym i oponami Firestone.

Lista uczestników Indy 500 w sezonie 2023 (z nr startowymi):

2. Josef Newgarden (Team Penske)

3. Scott McLaughlin (Team Penske)

5. Pato O’Ward (Arrow McLaren)

6. Felix Rosengvist (Arrow McLaren)

06. Helio Castroneves (Meyer Shank Racing)

7. Alexander Rossi (Arrow McLaren)

8. Marcus Ericsson (Chip Ganassi Racing)

9. Scott Dixon (Chip Ganassi Racing)

10. Alex Palou (Chip Ganassi Racing)

11. Takuma Sato (Chip Ganassi Racing)

12. Will Power (Team Penske)

14. Santigo Ferrucci (A.J. Foyt Enterprises)

15. Graham Rahal (Rahal Letterman Lanigan Racing)

18. David Malukas (Dale Coyne Racing with HMD Motosports)

20. Conor Daly (Ed Carpenter Racing)

21. Rinus Veekay (Ed Carpenter Racing)

23. Ryan Hunter-Reay (Dreyer & Reinbold Racing)

24. Stefan Wilson (Dreyer & Reinbold Racing)

26. Colton Herta (Andretti Autosport)

27. Kyle Kirkwood (Andretti Autosport)

28. Romain Grosiean (Andretti Autosport)

29. Devlin DeFrancesco (Andretti Autosport)

30. Jack Harvey (Rahal Letterman Lanigan Racing)

33. Ed Carpenter (Ed Carpenter Racing)

44. Katherine Legge (Rahal Letterman Lanigan Racing)

45. Christian Lundgaard (Rahal Letterman Lanigan Racing)

50. R.C. Enerson (Abel Motosports)

51. Sting Ray Robb (Dale Coyne Racing)

55. Benjamin Pedersen (A.J. Foyt Enterprises)

60. Simon Pagenaud (Meyer Shank Racing)

66. Tony Kannan (Arrow McLaren)

77. Callum Ilott (Juncos Hollinger Racing)

78. Agustin Canapino (Juncos Hollinger Racing)

98. Marco Andretti (Andretti Herta Autosport)

Faworyci Indy 500

Kto ma szansę na wygranie tegorocznej rywalizacji na torze Indianapolis Motor Speedway? Wśród zawodników na uznanie na pewno zasługują zeszłoroczni zwycięzcy. Na podium Indy 500 w 2020 r. stanęli:

  1. Miejsce: Marcus Erisccon (Chip Ganassi Racing) – czas: 2:51:00.6432
  2. Miejsce: Pato O’Ward (Arrow McLaren) – czas: 2:51:02.4361
  3. Tony Kanaan (Chip Ganassi Racing) – czas: 2:51:04.1605

Polscy kibice zainteresowaniu postawieniem typów na wyścig  muszą szukać informacji raczej z zagranicznych serwisach, a szczególnie amerykańskich. Nie powinno to jednak sprawić problemu. Warto pamiętać, że wszelkie informacje o zawodnikach i faworytach ułatwią obstawianie tego wydarzenia.

Zakłady na Indy 500 w LV BET

Zakłady bukmacherskie na zwycięstwo Indy 500 znajdziesz w LV BET! Legalny bukmacher umożliwi Ci zawarcie kuponu wskazującego najszybszego kierowcę. Jeśli chcesz przekonać się, czy wystawi też inne rynki wejdź do serwisu internetowego lub skorzystaj z aplikacji mobilnej. W tych dwóch miejscach poznasz też możliwość obstawiania innych dyscyplin sportowych. W sumie LV BET oferuje zakłady bukmacherskie na kilkadziesiąt różnych sportów!

Obstawianie Indy 500

Niezależnie od tego, jaki sport zdecydujesz się typować, podstawą jest dokładna analiza.  Wyścigi samochodowe są nie tylko bardzo widowiskowe, ale też oferują ciekawą zabawę w zakładach bukmacherskich. Przed postawieniem typów na Indy 500 warto poznać wcześniejszych zwycięzców, obecne osiągi kierowców, ich formę, możliwości czy team, który reprezentują obecnie. Sięgnij też po podpowiedzi innych typerów i wskazania ekspertów. Dzięki umiejętności wyciągania wniosków bez problemu wygrasz podczas Indy 500 w zakładach bukmacherskich LV BET!