Historia i najważniejsze fakty turnieju tenisowego French Open | LV BET Blog

HISTORIA I NAJWAŻNIEJSZE FAKTY TURNIEJU TENISOWEGO FRENCH OPEN

Drugi turniej w kalendarzu wielkoszlemowym rozgrywany jest w Francji. Wygrana w nim to marzenie każdej zawodniczki i każdego zawodnika, jednak mączka pozwala na triumf tylko najlepszym! Co warto wiedzieć o French Open? Poznaj najważniejsze fakty i obstawiaj turniej Roland Garros w zakładach bukmacherskich LV BET.

POCZĄTKI FRENCH OPEN 

Historia i najważniejsze fakty turnieju tenisowego French Open | LV BET BlogPierwszy turniej tenisowy w Paryżu, rozegrany pod nazwą Championnat de France, odbył się w 1891 r. Udział w nim wzięli lokalni tenisiści. Od 1897 r. do zmagań dołączyły również kobiety. Ważna zmiana zaszła też w 1912 r., gdy zmieniono nawierzchnię z trawiastej na mączkę ceglaną. Dopiero w 1925 r. w rozgrywkach mogli brać udział najlepsi gracze spoza Francji. Zmieniono też nazwę turnieju na Championnats Internationaux de France. Przez dwa lata zmagania znów odbywały się na trawie.

Po zwycięstwie Francji w Pucharze Davisa w 1927 r. powstał nowy stadion, który nazwany został na cześć francuskiego bohatera Rolanda Garrosa. To właśnie na tym obiekcie tenisistki i tenisiści rywalizują do dziś. Po raz kolejny doszło do zmiany nazwy i tym razem brzmiała ona Tournoi de Roland Garros. W latach 1945–1947 Roland Garros rozgrywany był jako trzeci wielkoszlemowy turniej, rozgrywany po Wimblednie. W 1968 r. mistrzostwa Francji ogłoszono pierwszym wielkoszlemowym turniejem. Startować mogli zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

W 1981 r. wprowadzono specjalne nagrody: Prix Orange (za postawę Fair play), Prix Citron (osobowość turnieju) oraz Prix Bourgeon (rewelacja roku). W 2007 r. w życie weszła zasada dotycząca zrównania puli nagród w rozgrywkach męskich i kobiecych. Rok później turnieju zmienił nazwę na Roland Garros Tournament.

Zmagania tenisowe odbywają się na nawierzchni ziemnego kortu w Paryżu wykonanej z czerwonej mączki. Jest on bardzo specyficzny i często nawet najlepsi gracze przegrywają z jego prawami. Charakterystyczne jest, że piłka po odbiciu od podłoża zwalnia i wykonuje wysoki kozioł. Wygrana we French Open i pozostałych turniejach wielkoszlemowych jest więc wielkim wyczynem i wymaga umiejętności gry na różnych powierzchniach.  

Sprawdź najnowszy lvbet kod promocyjny i skorzystaj z naszej oferty powitalnej!

KIM BYŁ ROLAND GARROS

Roland Garros to francuski bohater narodowy. Urodził się 6 października1888 r., a zmarł 5 października 1918 r. Był lotnikiem i pilotem myśliwskim podczas I wojny światowej. Chciał być pianistą, ale po obejrzeniu pokazów lotniczych zmienił swoją pasję. Szybko został znanym lotnikiem. Sławę przyniósł mu pierwszy przelot nad Morzem Śródziemnych – z Francji do Tunezji leciał 7 godzin i 53 minuty. Ustanowił też wiele rekordów wysokości lotu. Po wybuchu I wojny światowej w 1914 r. wstąpił do francuskiego lotnictwa wojskowego. Garros szybko doszedł do wniosku, że strzelanie w powietrzu i sterowanie samolotem jest zbyt trudne dla jednej osoby. Wymyślił więc unieruchomienie karabinu maszynowego w kierunku lotu tak, aby celować manewrując samolotem. 18 kwietnia 1915 r. samolot Garrosa został zestrzelony przez obronę przeciwlotniczą. Francuz wylądował przymusowo po niemieckiej stronie frontu, ale zdołał uciec z niewoli. Od razu powrócił do służby w wojsku. 5 października 1918 r. został zestrzelony i poniósł śmierć w Ardenach.

Oprócz kortów jego imieniem nazwany został też port lotniczy położony w Gillot na wyspie Reunio, a firma Peugeot nazwała jego nazwiskiem serię wyposażeniową samochodów modeli 205, 106, 306 oraz 206.

JAKIE KORTY W PARYŻU

Stade Roland Garros, czyli kompleks sportowy w Paryżu, położony jest w 16. dzielnicy miasta. To jeden z największych obiektów tenisowych świata. W jego skład wchodzi 18 kortów. Dwa z nich posiadają trybuny na kilkanaście tysięcy osób. Główną areną kompleksu jest Court Philippe Chatrier.

Głównymi arenami Stade Roland Garros podczas French Open są trzy korty: Court Philippe Chatrier (wcześniej znany jako Centre Court; ma pojemność 15 225), Court Suzanne Lenglen (10 056 widzów) i Court Simonne Mathieu (5290 miejsc na trybunach).

KIEDY FRENCH OPEN STAŁO SIĘ TURNIEJEM WIELKIEGO SZLEMA

Turniej otworzył się na wszystkich zawodników jako pierwszy ze wszystkich Wielkich Szlemów. Było to w 1968 r. Obecnie jest rozgrywany co roku na przełomie maja i czerwca. W 2022 r. pula nagród wynosiła 43,6 mln euro. Kto zapisał się w historii French Open?

REKORDY KOBIET

  • Suzanne Lenglen – 15 tytułów w singlu
  • Suzanne Lenglen – 4 tytuły w grze podwójnej
  • Moninca Seles – najmłodsza mistrzyni (16 lat i 6 miesięcy)
  • Zsuzsa Kormaczy – najstarsza mistrzyni (33 lata i 100 miesięcy)

REKORDY MĘŻCZYZN

  • Max Decugis – 29 tytułów w singlu
  • Rafael Nadal – 14 tytułów, najwięcej z rzędu, 5 w grze podwójnej
  • Michael Chang – najmłodszy mistrz (17 lat i 3 miesiące)
  • Andre Vacherot – najstarszy mistrz (40 lat i 9 miesięcy)

FAKTY I MITY TURNIEJU FRENCH OPEN

Przez lata w zawodniczki i zawodnicy ustanawiali podczas French Open wiele rekordów. Jednym z najciekawszych dotyczy długości meczu. Najdłuższe zmagania można było obejrzeć podczas pierwszej rundy turnieju Rolanda Garrosa w 2004 r. Fabrice Santoro i Arnaud Clement stoczyli morderczy pojedynek, który trwał 6 godz. i 33 min. Wygrał Santoro z wynikiem 6:4, 6:3, 6:7, 3:6, 16:14! Najdłuższy mecz tenisowy jednak odbył się jednak podczas Wimbledonu – w 2010 r. John Isner i Nicolas Mahut grali przez 11 godz. i 6 min. a trybunach zasiadła sama królowa Elżbieta

Zwycięzcy męskiego turnieju Rolanda Garrosa tradycyjnie już otrzymują puchar. Trofeum nazwano na cześć czterech francuskich tenisistów: Henri Cocheta, Jeana Borotry, Rene Lacoste i Jacquesa Brugnona, czyli złotej drużyny w Pucharze Davisa w 1927 r.

Rene Lacoste kojarzy się zazwyczaj z ubraniami z krokodylkiem. Słynne logo miało swój początek od meczu, w którym Lacoste założył się o portfel wykonany z krokodylej skóry. Kolejna ciekawostka dotyczy nawierzchni kortów. Są one pokryte mączką, a glinę, z której później wytwarza się tenisową nawierzchnię, wydobywa się z naturalnych kamieniołomów. Następnie jest ona pieczona jest w temperaturze ok. 800 stopni Celsjusza, a na koniec rozdrabniana. Każdy kort potrzebuje od 500 kg do 1000 kg gliny rocznie. W trakcie turnieju nawierzchnia zmieniana jest codziennie i wymaga to zastosowania od 100 do 150 kg surowca.

POLACY NA KORTACH ROLANDA GARROSA

Iga Świątek zapisała się już na stałe w historii francuskiego turnieju, a nadal nie powiedziała ostatniego słowa. Na kortach Rolanda Garrosa startowało do tej pory znacznie więcej Polaków. Tylko we French Open 2023 przystąpiło siedmioro reprezentantów naszego kraju

SUKCESY I PORAŻKI POLSKICH TENISISTÓW NA TURNIEJU W PARYŻU

Największe sukcesy podczas Wielkoszlemowego Roland Garros odniosła Iga Świątek, która do tej pory trzy razy triumfowała w turnieju kobiet, a jeszcze nie powiedziała ostatniego zdania! Liderka światowego rankingu Iga Świątek w ubiegłorocznym turnieju pokonała Czeszkę Karolinę Muchovą 6:2, 5:7, 6:4. Za triumf w paryskiej imprezie otrzyma 2,3 mln euro. Tym samym obroniła tytuł wywalczony rok wcześniej. Została tym samym pierwszą od 2007 r. zawodniczką, która dokonała tego na kortach im. Rolanda Garrosa. W ubiegłorocznej edycji French Open zgrało w sumie siedmiu Polaków, oprócz Igi były to:

Magda Linette, Magdalena Fręch, Alicja Rosolska (z Hiszpanką Cristiną Bucsą) i Katarzyna Piter (z Węgierką Dalmą Galfi), Hubert Hurkacz i Jan Zieliński.

Pierwszą polską mistrzynią wielkoszlemową, która zwyciężyła we French Open 1939, była Jadwiga Jędrzejewska (gra podwójna). W singlu zaś pierwszą mistrzynią była Iga Świątek.

A mężczyźni? Mogą tyko pozazdrościć sukcesów Polek!

TYPY I ZAKŁADY BUKMACHERSKIE NA TURNIEJ WIELKIEGO SZLEMA W PARYŻU

Wszystkie turnieje wielkoszlemowe, czyli francuski turnieju, Australian Open, Wimbledon i US Open, to marzenie każdego tenisisty. Wygrana nawet w jednym z nich pozwoli na znaczny awans w rankingach WTA i ATP, ale też znacznie rozwinie karierę. Wszystkie te imprezy możesz obstawiać w LV BET. Legalny bukmacher udostępnia bardzo szeroki wybór rynków i atrakcyjne kursy na tenisa. Dostępne możliwości poznasz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej tego operatora. Przyłącz się do zabawy i wygrywaj!

TENIS W LV BET

Jakie typy na tenis możesz postawić? Przede wszystkim wskażesz zwycięzcę lub dokładny wynik wskazanych turniejów tenisowych. Aby postawić pewne kupony niezbędna jest odpowiednia wiedza i przygotowanie do typowania. Dzięki przeprowadzeniu analizy bukmacherskiej zminimalizujesz poznoszone ryzyko i postawisz tylko zwycięskie typy na tenis w LV BET!

Pod uwagę weź jak najwięcej czynników mających wpływ na zakończenie każdej tenisowej rywalizacji, m.in. umiejętności i formę zawodnika, miejsce w rankingu, typ nawierzchni kortu, miejsce rozgrywki czy pogoda. Skorzystaj z poradnika typera i przyłącz się do gry w LV BET!