El. LM: Legia poznała rywala! Z kim zagra mistrz Polski?

El. LM: Legia poznała rywala! Z kim zagra mistrz Polski?

We wtorek 15 czerwca odbyło się losowanie pierwszych rund eliminacji do europejskich pucharów. Swoich rywali poznały Legia Warszawa (el. Ligi Mistrzów) oraz Śląsk Wrocław (el. Ligi Konferencji). Z kim zmierzą się polskie kluby?

We wtorek rozlosowano pary w I rundzie eliminacji Ligi Mistrzów, Ligi Europy oraz Ligi Konferencji. Polskich kibiców najbardziej interesowały to pierwsze i ostatnie losowanie, ponieważ dwie ekipy z rodzimej Ekstraklasy swoją przygodę z pucharami zaczną właśnie od pierwszej rundy – to Legia Warszawa, mistrz Polski, który powalczy w I rundzie el. Ligi Mistrzów, oraz Śląsk Wrocław, czwarta drużyna ubiegłego sezonu, która trafiła tym samym do I rundy el. Ligi Konferencji.

Legia w el. Ligi Mistrzów

Na pierwszy ogień poszła Legia, która jako zespół rozstawiony mogła trafić na mistrza Łotwy (FC Ryga), Luksemburga (CS Fola Esch), Irlandii (Shramrock Rovers) lub Norwegii (Bodo/Glimt). I trafiła najgorzej, jak mogła, bo właśnie na ekipę ze Skandynawii, czyli Bodo/Glimt. Jak trudny to rywal niech świadczą dokonania tej drużyny w ubiegłym sezonie, kiedy to w rodzimej lidze zakończyła rozgrywki z 19 punktami przewagi nad drugim w tabeli Molde.

W całym sezonie ekipa Bodo/Glimt przegrała ledwie jedno spotkanie, co więcej w obecnym sezonie (liga norweska gra systemem wiosna-jesień, nie jesień-wiosna, jak PKO Ekstraklasa) też jest liderem. Dlatego do rywalizacji z Legią mistrzowie Norwegii przystąpią w trakcie swoich krajowych rozgrywek, będąc – w przeciwieństwie do „Wojskowych” – w rytmie meczowym. Co ciekawe w ubiegłym sezonie Bodo/Glimt grało w eliminacjach Ligi Europy, w których odpadło po minimalnej (2:3) porażce z Milanem.

Pierwszy mecz odbędzie się w Norwegii 6 lub 7 lipca, rewanż zaplanowano na 13/14 lipca w Warszawie. Jeśli Legia przegra dwumecz z Norwegami, wówczas trafi do II rundy eliminacji Ligi Konferencji.

Śląsk w el. Ligi Konferencji

Z kolei od I rundy eliminacji tych rozgrywek swoją międzynarodową przygodę rozpocznie Śląsk Wrocław, który po kilku latach przerwy znów zakwalifikował się do pucharów. Klub z Dolnego Śląska był na tym etapie zmagań rozstawiony i mógł trafić na cztery zespoły – FK RFS (Łotwa), Sligo Rovers (Irlandia), Larne FC (Irlandia Północna) lub Paide Linnameeskond (Estonia). Los skojarzył wrocławian z tą ostatnią drużyną, która w ubiegłym sezonie dość niespodziewanie zdobyła wicemistrzostwo Estonii ustępując jedynie ekipie Flory Tallin.

Pierwszy mecz Śląska w I rundzie el. Ligi Konferencji odbędzie się 8 lipca. Rewanż zaplanowano na 15 lipca. W eliminacjach Ligi Konferencji wystąpią także Raków Częstochowa i Pogoń Szczecin. One swoje zmagania rozpoczną od II rundy eliminacyjnej, która zostanie rozlosowana w środę 16 czerwca.