Billie Jean King Cup 2022- tenisowy puchar federacji

Billie Jean King Cup 2022- tenisowy puchar federacji

W ostatnich dniach tenisowy świat żył jedną wiadomością – Iga Świątek nie wystąpi w turnieju finałowym Billie Jean King Cup. Bez najlepszej tenisistki w Glasgow zagra za to reprezentacja Polski. Powalczą z ekipami USA i Czech. Na awans może liczyć tylko jedna drużyna. Wyniki turniejowych spotkań możesz obstawiać już dziś w LV BET!

Co to jest Puchar Billie Jean King?

W tym roku rozegrana zostanie 59. edycja turnieju tenisowego Pucharu Federacji. To odpowiednik męskiego Pucharu Davisa, w którym udział biorą tenisiści punktowani w ranking ATP. To druga edycja, która będzie przeprowadzona według nowego formatu.

To coroczny turniej organizowany przez Międzynarodową Federację Tenisową. Początkowo był to tygodniowy turniej. W 1995 r. jednak zmieniono format rozgrywek i w ciągu kilku tygodni sezonu rozgrywano na przemian mecze na własnym terenie i na wyjeździe. Utworzono też Grupę Światową, zrzeszającą zespoły bezpośrednio walczące o trofeum. Od 2021 r. Grupa ta walczy w tygodniowych turnieju. Udział bierze 12 zespołów podzielonych na cztery grupy. Zwycięzcy przechodzą do półfinałów.

Kim była Billie Jean King?

Sportowa legenda, uznana aktywistka – tak w skrócie opisywana jest Billie Jean King. Jej styl gry był bardzo ofensywny, dzięki czemu wygrywała kolejne turnieje. Ma koncie zwycięstwo w 39 wielkoszlemowych tytułów, w tym 12 w singlu, 16 w deblu oraz 11 w mikście, a w sumie 129 tytułów. Najwięcej zwycięstw tenisistka odniosła na Wimbledonie (6 triumfów w singlu, 10 w deblu pań i 4 w deblu mieszanym. Ośmiokrotnie zwyciężała też z drużyną USA Fed Cup, w tym cztery razu jako kapitan.

Gdzie odbędzie się finał?

Turniej finałowy im. Billie King rozpocznie się 8 listopada 2022 r. w Glasgow. Finał zaplanowano zaś na 13 listopada 2022 r .

Co jest do wygrania?

Wzorem męskich rozgrywek główną nagrodą w turnieju jest puchar. Trafia on do zwycięskiej drużyny. W ubiegłym roku trofeum wygrały Rosjanki.

Podział na grupy

Do finałowej rywalizacji przystąpi 12 drużyn. W tym roku było nieco zamieszania i zmian uczestników. Wszystko przez inwazję Rosji na Ukrainę. Państwo to (oraz Białoruś) zawieszono bowiem w rozgrywkach.

Grupa Światowa

W ramach tej grupy uczestniczki zostaną podzielone na 4 grupy. W miejsce Rosji, która dostała się do rozgrywek jako zeszłoroczny finalista, weszła reprezentacja Australii. Za Białoruś za zagrają zaś tenisiści z Belgii. Dzika karta przypadła Słowacji. Pozostali uczestnicy zostali wyłonieni w rundzie kwalifikacyjnej, która rozegrana została w dniach 15 i 16 kwietnia 2022 r. Będą to: Holandia, Kanada, Kazachstan, Szwajcaria, USA, Włochy i Polska. Wielka Brytania zaś dołączyła do turnieju jako gospodarz turnieju.

  • Grupa A: Szwajcaria, Kanada, Włochy
  • Grupa B: Australia, Słowacja, Belgia
  • Grupa C: Hiszpania, Kazachstan, Wielka Brytania
  • Grupa D: Czechy, USA, Polska

Strefa amerykańska

Awans do kwalifikacji z tej strefy zaliczyły drużyny z Brazylii i Meksyku. Pokonały one 6 innych reprezentacji (Argentynę, Gwatemalę, Kolumbię Chile Ekwador oraz Paragwaj.

Strefa azjatycka

W tureckiej Antalayi zaś zagrało 6 drużyn: Chiny, Indie, Indonezja, Japonia, Korea Południowa i Nowa Zelandia. Po 4-dniowej rywalizacji do Grupy Światowej dołączyły tenisistki z Chin i Japonii.

Strefa europejsko-afrykańska

Połączona rywalizacja dwóch kontynentów. W Finlandii spotkała się siedem reprezentacji: Egipt, Grecja, Norwegia oraz Finlandia, Izrael, Litwa i Luksemburg. Po kwietniowej rywalizacji do stawki dołączyły Norweżki i Litwinki.

Jak wyglądają szanse Igi Świątek w finałach Pucharu Billie Jean King?

Iga Świątek nie zagra w polskiej drużynie podczas Billie Jean King Cup. Powodem jest kolizja terminów – Puchar rozpocznie się zaraz po finałach WTA. Finał turnieju najlepszych tenisistek odbędzie się w Fort Worth w Teksasie 7 listopada 2022 r. Rywalizacja w Glasgow zaś rozpocznie się następnego dnia. Oba wydarzenia odbywają się na różnych kontynentach, a to wiązałoby się ze zmianą strefy czasowej. Iga Świątek nie miałaby do tego czasu na wypoczynek. To zbyt wielkie ryzyko kontuzji, którego rakieta nr 1 na świecie nie chce podjąć.

Pozostałe polki biorące udział w finałach i ich szanse

Za historyczny awans Polek na drużynowe mistrzostwa świata odpowiada Dawid Celta. To pod jego. wodzą tenisistki wywalczyły miejsce pw kwietniowych kwalifikacjach. W Radomiu pokonała Rumunię 4:0. Na ten wynik znacznie zapracowała Iga Świątek, która w Radomskim Centrum Sportu zdobyła dwa punkty w singlu. Mecz wygrała też Magda Linette, a wynik zatwierdziły w deblu Magdalena Fęch i Alicja Rosolska. W kadrze znalazła się także Maja Chwalińska.

Drabinka Pucharu Billie Jean King 2022

Rywalizacja rozpocznie się od walki w grupach. Każda z nich będzie składała się z trzech drużyn. Tylko najlepsze przejdą do półfinałów. Zwycięscy tych meczów natomiast przejdą do finałowego starcia.

Faworytki Pucharu Billie Jean King 2022

Jeszcze do niedawna uważano, że znaczne przełożenie na wynik tegorocznego turnieju może mieć udział Igi Świątek w polskiej drużynie. Teraz jednak pewnym jest, że najlepsza tenisistka świata nie zagra w Glasgow. Warto pamiętać, że Iga Świątek w tym roku została nagrodzona nagrodą Billie Jean King Cup Heart Award za szczególne zaawansowanie i wzorową postawę w meczu reprezentacji narodowej.

Eksperci wskazują, że największe szanse na wygraną w tegorocznym turnieju mają Amerykanki. W ich składzie znajdzie się aż pięć zawodniczek z pierwszej 15-stki rankingu WTA. Wśród nich są m.in. Coco Gauff i Jessica Pegula. Jeśli one nie wystąpią w drużynie zagrają zapewne Madison Keys, Dannielle Collins czy Shelby Rogers.

Jak obstawiać Puchar Billie Jean King w LV BET?

Lubisz obstawiać tenis? Bez problemu postawisz też trafne kupny na Billie Jean King Cup! Ułatwieniem typowania na pewno będzie dokładna analiza bukmacherska.  Niewątpliwą zaletą jest rozgrywanie turnieju na koniec sezonu. Bez problemu określisz formę zawodniczek i ich możliwości. A to pierwszy krok do pewnego typowania!

Typy i zakłady bukmacherskie na Puchar Billie Jean King 2022 w LV BET

W serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera LV BET znajdziesz możliwość obstawiania wszystkich najważniejszych wydarzeń w tenisa na świecie. Nie może wśród nich zabraknąć Billie Jean King Cup! Sprawdź dostępne rynki i kursy, a następnie postaw swoje typy bukmacherskie na tenisa w LV BET.