Wpływ Euro 2024 na gospodarkę i społeczeństwo

Wielkie turnieje sportowe to wydarzenia, które wpływają na historię. Dlaczego kraje zabiegają o ich organizację? Odpowiedź jest prosta – wiąże się z tym aspekt gospodarczy. Zobacz, jaki wpływ będzie miało Euro 2024 na gospodarkę i społeczeństwo Niemiec.

Latem w Niemczech odbędą się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej. Reprezentanci 24 krajów ze Starego Kontynentu po raz siedemnasty w historii futbolu powalczą o mistrzowski tytuł. Tym razem zmierzą się ze sobą w Niemczech. Mecze rozegrane zostaną na 10 stadionach w 10 różnych miastach kraju. To dobra wiadomość nie tylko dla kibiców, ale przede wszystkim dla Niemców, którzy zarobią na organizacji turnieju krocie.

Ile zarobią reprezentacje?

Zacznijmy jednak od uczestników zmagań. Wielkie pieniądze czekają na piłkarzy i drużyny, które powalczą w mistrzostwach. Na reprezentacje krajów Euro 2024 czeka pula nagród wynosząca 371 mln euro (prawie 1,74 mld zł!). Już za samo uczestnictwo każdy zespół otrzyma 9,25 mln euro. Kolejne kwoty będą wpływały na ich konta za kolejne zwycięstwa. Wygrana w fazie grupowej będzie warta 1,5 mln, zaś remis – 0,75 mln. Awans do 1/8 finału będzie oznaczał premię w wysokości 2 mln, do ćwierćfinału – 3,25 mln, a do półfinału – 5 mln. Druga drużyna mistrzostw, czyli przegrany w finale, otrzyma przelew w wysokości 7 mln euro. Mistrzowska reprezentacja Europy otrzyma dodatkowy przelew o wysokości 10 mln. Najlepsza reprezentacja Starego Kontynentu otrzyma w Niemczech 34 mln euro (prawie 159,2 mln zł).

Zadowolona branża hotelowa

Rywalizacja piłkarska zaplanowana w dziesięciu miastach jest świetną informacją dla hotelarzy.  Szacuje się, że obłożenie w dziesięciu miastach wzrośnie i to bardzo. Kibice muszą przecież gdzieś mieszkać, ale też jeść. Wielu fanów futbolu z chęcią skorzysta również z innych usług turystycznych. Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) szacuje, że w związku z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej zagraniczni gości wykupią o 4 procent więcej noclegów. Poza gośćmi do Niemiec przyjadą również drużyny. To nie tylko piłkarze, ale też całe sztaby. Większość z nich już wybrała zakwaterowanie, a dokładniej wszystkie drużyny pewne udziału w mistrzostwach Europy. Trzy ostatnie zespoły wybiorą bazę po marcowych barażach.  W tym gronie być może znajdzie się reprezentacja Polski. PZPN musi jednak przygotowywać się do ewentualnego udziału w turnieju i wybrał już trzy potencjalne bazy — w okolicach Bremy, w Berlinie i Dortmundzie.

Niemcy jako kierunek turystyczny

Szacunki niemieckich ekspertów są proste. Euro 2024 będzie trwać miesiąc (od 14 czerwca do 14 lipca 2024 r.) Mecze w dziesięciu miastach śledzić będzie 10 milionów widzów, z czego 2,7 miliona zasiądzie bezpośrednio na trybunach stadionów. Pozostali kibice, czyli ponad 7 milionów, zgromadzą się w strefach kibiców i w innych publicznych miejscach.

Jak pokazuje historia pozytywny odbiór przez kibiców przekłada się na znaczne wzmocnienie wizerunku Niemiec jako kierunku turystycznego. Po Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w 2006 przez lata utrzymywał się wśród najpopularniejszych krajów na świecie. Przez sześć lat Niemcy zajmowały pierwsze miejsce w rankingu Antholt Ipsos Natiom Brands Index (NBI), stworzonego przez Simona Anholta, wieloletniego doradcę prezydentów, premierów i rządów 63 krajów na świecie, uznawanego za wiodącego na świecie autorytetu w zakresie wizerunku narodowego. Poprawie postrzegania Niemiec służyć ma m.in. stworzenie na portalu narodowym mikrostrony z informacjami poświęconymi wszystkim miejscom, w których będą się odbywać rozgrywki.

Koleje szykują się do mistrzostw

Niemiecki krajowy przewoźnik kolejowy Deutsche Bahn spodziewa się dziesiątek tysięcy dodatkowych pasażerów podczas mistrzostw. Przygotował na ten czas ponad 400 wagonów, a dokładniej szybkich pociągów ICE. Może to pozwolić na zwiększenie oferowanych miejsc na poszczególnych pracach nawet o 30 procent. Planowane są dodatkowe połączenia dzienne i połączenia wspomagające dojazd do miast-gospodarzy.

A to nie wszystko – Deutsche Bahn zapewni tańsze bilety kibicom z 32 krajów europejskich. Otrzymają zniżki na kilkudniowe europejskie bilety Interrail, które pozwolą na tańsze podróże międzynarodowe oraz nieograniczoną liczbę podróży krajowych. Do kupienia będą też krajowe bilety dalekobieżne po obniżonych cenach na podróż do miast-gospodarzy w Niemczech. Na niektórych dworcach rozstawione będą też specjalne stanowiska powitalne. Bilety na przejazdy można rezerwować od połowy stycznia 2024 r. Niemieckie ministerstwo transportu szacuje, że z kolei skorzysta około 56 tys. gości i kibiców. Mimo spadku ceny usług potencjalny zysk odnotuje znaczny wzrost.

Wzrost PKB w strefie euro

Największy prestiż, ale też największe pieniądze, niesie za sobą organizacja mistrzostw świata. EURO jednak to nie mundial, jest znacznie mniejszą imprezą, jednak i tak Niemcy mogą liczyć na duże zyski. W historii przekonali się o tym podczas współorganizacji imprezy w 2012 r. W obu państwach wystąpiło 16 drużyn. Tuż po zakończeniu EURO 2012 Ministerstwo Sportu i Turystyki szacowało, że do 2020 r. trafiło nawet 21,3 mld zł, z czego same wpływy z turystyki to aż 8,1 mld zł. W trakcie turnieju do Polski przyjechało 677 tys. zagranicznych turystów i kibiców, którzy pochodzili ze 123 krajów świata. Prawie połowa z przyjezdnych (296 tys.) oglądało mecze z trybun, pozostali zaś bawili się poza stadionami piłkarskimi. Zawitali do stref kibiców, restauracji, barów czy innych miejsc, w których mogli obejrzeć mecze na świeżym powietrzu (szacunkowo około 370 tys. osób). Wszyscy zostawiali w Polsce pieniądze.

Jeszcze w 2012 r. Brand Finance Institue z Londynu oszacował, że Polska odnotowała 75 proc. wzrost wartości marki narodowej. Był to w tamtym czasie najlepszy wskaźnik wśród 100 badanych krajów. Przekładało się to istotnie na finanse – wartość marki Polski wzrosła z 269 do 472 mld dol. Londyński instytut wskazywał jasno, że było to następstwo organizowanych mistrzostw.

Jeszcze trochę danych liczbowych? Skumulowany przyrost konsumpcji w gospodarstwach domowych do 2020 r. oszacowano na 11,2 mld zł, a zatrudnienie miało wzrosnąć o 66 tys. etatów.

Na jakie zyski mogą liczyć Niemcy?

Na pierwsze dane państwa strefy Euro trzeba jeszcze poczekać. Na pewno organizacja mistrzostw przyczyni się do wzrostu PKB, mimo że wydatki publiczne pozostaną wysokie. Organizacja turnieju przecież kosztuje, ale na pewno się opłaci. Pokazuje to historia – w 2006 r. Niemcy organizowały Mistrzostwa Świata. Cztery lata później FIFA zaprezentowała podsumowanie finansowe związane z organizacją mundialu. Całkowity wpływ z tego tytułu wyniósł: 2,86 mld euro (3,31 mld dol.), a bezpośrednie wpływy z podatków wyniosły 104 mln euro (120 mln dol.). Organizacja imprezy umożliwiła też stworzenie nowych miejsc pracy – w ciągu ośmiu miesięcy przed jej rozpoczęciem oraz w jej trakcie powstało dodatkowe 8 tys. miejsc pracy. PKB wzrosło o 0,3 proc.

Warto zauważyć, że tak wysokie dochody są możliwe w przypadku dużych miast, które nie wymagają dodatkowych inwestycji w infrastrukturę. W tym przypadku można liczyć na znaczne korzyści ekonomiczne dla miast gospodarzy. Mistrzostwa Europy rozgrywane w dziesięciu miastach na pewno są świetnie przygotowane.

Organizacja Euro 2024 może przyspieszyć odbudowę wzrostu gospodarczego Niemiec, która w ostatnim czasie przystopowała. Na pewno przełoży się to na przyspieszenie wzrostu PKB. O ile aktywność gospodarcza to powód do radości, o tyle Niemcy mogą zmierzyć się z dużym problemem – brakiem rąk do pracy. Już teraz kraj boryka się niedoborem pracowników. Najbardziej prawdopodobny scenariusz w tym temacie jest z jednej strony optymistyczny, ale z drugiej nie – silny wzrost płac spowodują więc poszukiwania osób do obsługi.

Zakłady bukmacherskie LV BET na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej 2024

Organizacja mistrzowskiego turnieju Starego Kontynentu bez wątpienia przyniesie zysk nie tylko uczestnikom zmagań, ale też organizatorom. Ty również masz szansę na zgarniecie niezłej puli podczas rozgrywek piłkarskich. Poznaj ofertę zakładów bukmacherskich LV BET. W serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej tego legalnego bukmachera dostaniesz atrakcyjne możliwości obstawiania wyników wszystkich turniejowych meczów. Legalny bukmacher LV BET będzie towarzyszył reprezentacjom krajów i na bieżąco dostosowywał swoją ofertę zakładów długoterminowych oraz zakładów na żywo. Śledź rozgrywki Euro 2024 i stawiaj swoje szczęśliwe kupony w zakładach.