Mistrzostwa świata PDC – emocjonujący Dart w LV BET

PDC World Darts Championship to coroczne mistrzostwa świata w rzutkach, organizowane od 1994 roku. Turniej został zapoczątkowany po konflikcie z inną federacją: British Darts Organization. Od tego momentu, dwie federacje organizują turniej mistrzowski. Jeden gracz może przynależeć tylko do jednej z nich. Na blogu sportowym LV BET znajdziesz informacje na temat Mistrzostw Świata PDC, a także innych prestiżowych turniejów w Darta.

Zarejestruj się

Czym charakteryzują się Mistrzostwa Świata PDC?

Turniej jest organizowany przez federację Professional Darts Corporation. W zmaganiach bierze udział czołówka zawodników zrzeszonych z tą federacją. Mistrzostwa odbywają się na przełomie grudnia i stycznia w Londynie. W zmaganiach bierze udział 96 zawodników. Pewny udział ma 32 rozstawionych zawodników. Reszta musi najpierw wywalczyć awans w turnieju kwalifikacyjnym. W meczu finałowym walczy się do siedmiu wygranych setów. Do wygrania seta potrzebne są 3 legi. Wyjątkiem jest decydujący set przy stanie remisowym. Wówczas gra się do dwóch legów przewagi.

Prawdziwą legendą tego turnieju jest Phil Taylor, który wygrywał mistrzostwa świata PDC aż czternastokrotnie. W gronie mistrzów znajdziemy tylko trzech zawodników spoza Wielkiej Brytanii. Są nimi: John Part z Kanady oraz Raymond van Barneveld i Michael van Gerwen z Holandii. Rzutki to jedna z dyscyplin, w której nie ma podziału na płeć. Kobiety rywalizują w jednym zmaganiach z mężczyznami. W mistrzostwach świata PDC, płeć piękna nigdy nie zdobyła jednak złotego medalu. Mistrzynie świata wyróżniamy natomiast w drugiej federacji, BDO.

Zakłady bukmacherskie na Mistrzostwa Świata PDC

Zmagania najlepszych zawodników i zawodniczego światowego Darta możesz obstawiać w serwisie bukmacherskim LV BET. Do dyspozycji klientów oddajemy bogatą ofertę zakładów na Mistrzostwa Świata PDC, a także inne, prestiżowe turnieje rozgrywane na całym świecie. Klienci naszego serwisu mogą liczyć na atrakcyjną ofertę promocyjną, w której nie brakuje okazji do powiększenia swojego kapitału do obstawiania Darta.

Wygląda na to, że nie możemy znaleźć tego, czego szukasz. Być może wyszukiwanie pomoże.

Mistrzostwa świata PDC

Mistrzostwa Świata w PDC – najważniejsze informacje dla kibiców

Mistrzostwa Świata w PDC to jeden z dwóch turniejów w darts, w którym zawodnicy mogą wywalczyć oficjalny tytuł mistrza świata. Aktualnie to najbardziej prestiżowe zawody w tej dyscyplinie sportu. Po raz pierwszy turniej odbył się w roku 1994 i od tego momentu jest organizowany co roku, najczęściej na przełomie grudnia i stycznia.

Na blogu LV BET znajdziesz obszerny przewodnik dla kibiców, w którym możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak rozgrywane są Mistrzostw Świata w PDC, kto wygrywał tytuł najwięcej razy, ilu Polaków startowało w tych zawodach. Na naszym blogu dostępne są także wartościowe treści dla typerów obstawiających Mistrzostwa Świata w PDC.

Mistrzostwa Świata PDC World Darts Championship – kilka słów o historii

Aż do 1994 roku Mistrzostwa Świata w darcie były organizowane przez organizację British Darts Organisation.

Doszło jednak do konfliktu, w wyniku którego federacja Professional Darts Corporation postanowiła zorganizować własny turniej mistrzowski. Konflikt był na tyle poważny, że zawodnicy biorący udział w rozgrywkach pod egidą BDO nie mogli rywalizować w turniejach PDC, i na odwrót. To jedna z nielicznych dyscyplin sportu, w której możemy wyróżnić dwa osobne turnieje o mistrzostwo świata.

W 2020 roku organizacja BDO zbankrutowała. Była to dobra okazja, aby w końcu rozwiązać problem podwójnych mistrzostw, ale federacja World Darts Federation uznała, że warto kontynuować ten cykl już pod nową nazwą WDF World Championship. Jednak to Mistrzostw Świata PDC są uważane za najbardziej prestiżowy turniej w kalendarzu darta i to w nim startują najlepsi zawodnicy.

Format rozgrywania Mistrzostw Świata w PDC

Format rozgrywek wielokrotnie ulegał zmianom. W pierwszych czterech edycjach startowało zaledwie 24 zawodników. Z biegiem lat stopniowo powiększano ten limit. Format obowiązujący od 2019 roku dopuszcza do startu 96 zawodników, w tym 32 rozstawionych.

Warto zauważyć, że Mistrzostwa Świata w PDC nie mają swojego odpowiednika dla kobiet, ale w tych zmaganiach mogą brać udział kobiety. Jedną z najsłynniejszych kobiet startujących w turnieju PDC jest Fallon Sherrock. Mecze na Mistrzostwach Świata w PDC toczą się do kilku wygranych setów (set wymaga wygrania trzech legów).

Do 1/32 finału gra się do trzech wygranych setów, w 1/16 i 1/8 do 4 wygranych, w ćwierćfinałach do 5 wygranych, w półfinale do 6 wygranych i w finale do 7 wygranych. W ostatnim secie gra się do dwóch legów przewagi, aż do stanu 5-5, kiedy to stosuje się zasadę nagłej śmierci. Zawodnik, który wygra szóstego lega, wygrywa ostatni set i cały mecz.

Najbardziej utytułowani zawodnicy w historii Mistrzostw Świata w PDC

Jednym z najwybitniejszych zawodników w historii darta jest reprezentant Anglii, Phil Taylor. To absolutny rekordzista Mistrzostw Świata w PDC. Aż 25 razy brał udział w turnieju, a 19 razy dochodził do finału. Zdobył 14 tytułów mistrza świata (1995-2002, 2004-2006, 2009-2010, 2013). Dominacja Taylora sprawiła, że w historii mistrzostw od 1994 roku tylko 11 zawodników sięgało po tytuł mistrzowski. 3 tytuły mistrzowskie ma na swoim koncie Holender, Michael van Gerwen. Dwoma tytułami mogą się pochwalić: Gary Anderson (Szkocja), Adrian Lewis (Anglia), John Part (Kanada) oraz Peter Wright (Szkocja). Po jednym tytule mistrzowskich zdobywali: Dennis Priestley (Anglia), Michael Smith (Anglia), Raymond van Barneveld (1), Rob Cross (1) oraz Gerwyn Price (1).

Zawodnicy z podwójnym tytułem mistrza świata

Jak już mówiliśmy, konflikt pomiędzy British Darts Organisation i Professional Darts Corporation sprawił, że zawodnicy występujący dla jednej federacji nie mogli brać udziału w zawodach drugiej organizacji. Aby zagrać w turnieju mistrzowskim trzeba było rozegrać cały sezon i być aktywnym zawodnikiem jednej organizacji W rezultacie tylko dwóch zawodników w historii może pochwalić się wyczynem wygrania dwóch tytułów mistrzowskich. Pierwszy z nich to Raymond van Barneveld, który w latach 1998 – 1999, 2003 i 2005 wygrywał Mistrzostwa Świata BDO, a po przejściu do organizacji PDC zdobył jeden tytuł w 2007 roku. Drugim zawodnikiem z podwójnym tytułem jest Kanadyjczyk, John Part. W 1994 roku zdobył tytuł BDO, a w latach 2003 i 2008 dorzucił tytuły PDC.

Wygrana w dziewięciu lotkach w historii Mistrzostw Świata w PDC

Dużym wyczynem w meczu darta jest wygranie lega przy pomocy minimalnej liczby 9 lotek. Pomimo, że Mistrzostwa Świata PDC są rozgrywane od 1994 roku, tylko 14 razy w historii meczów mistrzowskich można było oglądać taki wyczyn. Po raz pierwszy udało się to Raymondowi van Barneveldowi w 2009 roku. Rok później Holender dokonał tego ponownie. Innym zawodnikiem, któremu udało się dwukrotnie zamknąć lega w dziewięciu lotkach na Mistrzostwach Świata PDC jest Anglik, Adrian Lewis. Co więcej, w 2011 roku dokonał tego w finałowym meczu, który ostatecznie wygrał.

Tylko dwa razy w historii wygrana w dziewięciu lotkach padała w finale Mistrzostw Świata. Druga taka sytuacja miała miejsce w finale w 2023 roku. Wielu kibiców uważa, że był to najlepszy leg w historii Mistrzostw Świata PDC. Jako pierwszy rzucał Michael van Gerwen, którzy rzucił 180 punktów. Po nim do tarczy podszedł Michael Smith, który powtórzył ten wyczyn. Van Gerwen w drugim podejściu zdobył 177 punktów (T20, T20, T19) zyskując możliwość zamknięcia lega w dziewięciu lotkach. Smith nie pozostał mu dłużny i ponownie rzucił 180. Gerwen w trzecim podejściu rzucił dwa razy T20 i pomylił się na ostatniej lotce celując w D12. Do tarczy podszedł Smith, który rzucił T20, T19 i zamknął lega rzutem w D20. Sytuacja miała miejsce w drugim secie przy prowadzeniu Van Gerwena. Smith ostatecznie wygrał ten mecz finałowy sięgając po swój pierwszy triumf w Mistrzostwach Świata.

Kto został mistrzem świata w darcie? Występy polskich zawodników w Mistrzostwach Świata w PDC

Pierwszym Polakiem w historii Mistrzostw Świata PDC był Krzysztof Kciuk, który w 2010 roku przegrał w rundzie preeliminacyjnej. W latach 2018-2023 w Mistrzostwach Świata wystąpił Krzysztof Ratajski uważany za najlepszego zawodnika w historii polskiego darta. W 2021 roku osiągnął on swój życiowy sukces dochodząc do ćwierćfinału. W 2023 roku w turnieju mistrzowskim po raz pierwszy w historii wzięło udział dwóch Polaków. Wspomniany już Ratajski odparł w trzeciej rundzie. Natomiast Sebastian Białecki pożegnał się z turniejem po pierwszej rundzie.

Obstawianie Mistrzostw Świata w PDC w LV BET – Kiedy MŚ w darcie?

W serwisie bukmacherskim LV BET gracze mają możliwość obstawiania zakładów bukmacherskich na MŚ w PDC. Typerzy mogą obstawić najświeższe wyniki poszczególnych meczów, jak również wytypować, który ich zdaniem zawodnik sięgnie po tytuł mistrzowski. Mecze są dostępne także w ofercie na żywo, co pozwala obstawiać, kto wygra aktualnie rozgrywanego lega i seta. Mecze darta na Mistrzostwach Świata PDC potrafią być niezwykle emocjonujące, a obstawianie tych spotkań może dodatkowo podkręcić atmosferę podczas oglądania meczów.

Zakłady bukmacherskie na Mistrzostwa Świata w PDC

Mistrzostwa Świata w PDC zwyczajowo są organizowane na przełomie grudnia oraz stycznia. Rywalizują w nich najlepsi darterzy (ale również darterki). Od 2018 roku wydarzenie cieszy się szczególnym zainteresowaniem ze strony polskich kibiców, a wszystko za sprawą występów Krzysztofa Ratajskiego. Na blogu sportowym LV BET udostępniamy kompendium wiedzy dla kibiców, w jednocześnie umieszczany analizy, zapowiedzi, najświeższe wyniki oraz inne wartościowe treści z perspektywy typerów, którzy chcą obstawiać zakłady bukmacherskie na Mistrzostwa Świata w PDC.

U nas dowiesz się, jak przebiegały ćwierćfinały, półfinały, a także każdy finał. Dodatkowo, będziesz wiedział, kim jest zwycięzca każdego pojedynku w formule dart. Zobacz każdy sport i poznaj każdy wynik!