Maraton nowojorski 2023

Maraton nowojorski 2023

Marzenie każdego biegacza długodystansowego. Maraton prowadzący po ulicach Nowego Jorku w tym roku odbędzie się w tradycyjnej formie, bez żadnych ograniczeń. Poznaj najważniejsze informacje o zbliżającym się maratonie nowojorskim i postaw swoje typy bukmacherskie na biegi w zakładach bukmacherskich LV BET.

Maraton nowojorski- najważniejsze informacje

Maratońska rywalizacja w Nowym Jorku to jedna z największych, najsłynniejszych i najbardziej prestiżowych imprez biegowych na świecie. TCS New York City Marathon, bo taką nosi oficjalną nazwę to wydarzenie, należy do grupy Abbott World Marathon Majors, czyli grupy zrzeszającej sześć największych na świecie maratonów. Co roku na starcie staje ponad 50 000 biegaczy z całego świata. Wzdłuż ulic miasta maratonu dopinguje ich kilka milionów widzów. Po przerwie związanej z koronawirusem znów powrócono do rywalizacji bez ograniczeń.

Ubiegłoroczna rywalizacja w Nowym Jorku była bardzo emocjonująca. W historii zapisała się próba szaleńczej ucieczki Daniela Do Nascimento. Brazylijczyka prowadząc bieg zaliczył… 20 sekundowy postój w toalecie. Kibice liczą na popisy możliwości sportowców również w tym roku.

Kto był najszybszy w rywalizacji w ubiegłym roku? W rywalizacji mężczyzn na mecie pierwszy pojawił się Evans Chebet, po 2 godzinach, 8 minutach i 41 sekundach. Wcześniej triumfował też w w maratonie bostońskim. Z 13-sekundową stratą przybiegł Etiopczyk Shura Kitata. Trzeci dobiegł zaś Abdi Nageeye z Holandii. Najbardziej emocjonujący popis dał jednak Daniel Do Nascimento. Szybko wystartował i prowadził z prawie dwuminutową przewagą nad resztą stawki. Półmaraton Brazylijczyk pokonał z rewelacyjnym czasem w 1:01.22, podczas gdy goniąca go grupa miała ponad 2 minuty opóźnienia. Biegacz nie wytrzymał jednak obciążenia i padł po 34 kilometrach biegu. Przed powrotem na Manhattan zajęli się nim lekarze. Miejsce lidera zajął wtedy 33-letni Evans Chebet i do samej mety biegł z bezpieczną przewagą.

Wyniki New York City Marathon 2022 mężczyźni:

 • Evans Chebet (KEN) – 2:08:41
 • Shura Kitata (ETH) – 2:08:54
 • Abdi Nageeye (NED) – 2:10:31
 • Mohamed El Aaraby (MAR) – 2:11:00
 • Suguru Osako (JPN) – 2:11:31
 • Tetsuya Yoroizaka (JPN) – 2:12:12
 • Albert Korir (KEN) – 2:13:27
 • Daniele Meucci (ITA) – 2:13:29

W zmaganiach kobiet najlepsza okazała się Lokedi. Był to pierwszy start biegaczki. Nowojorską trasę pokonała w czasie 2:23:23. Na metę dobiegła przez Lonah Chemtai Salpeter z Izraela Etiopką Gotytom Gebreslaseoraz. Najszybsze biegaczki biegły w grupie, a na trzech ostatnich kilometrach 28-letnia Lokedi razem z Chemtai Salpeter uciekły grupie. Triumfatorka wyprzedziła rywalkę zaledwie o siedem sekund.

Wyniki New York City Marathon 2022 kobiety:

 • Sharon Lokedi (KEN) – 2:23:23
 • Lonah Salpeter (ISR) – 2:23:30
 • Gotytom Gebreslase (ETH) – 2:23:39
 • Edna Kiplagat (KEN) – 2:24:16
 • Viola Cheptoo (KEN) – 2:25:34
 • Hellen Obiri (KEN) – 2:25:49
 • Aliphine Tukiamuk (USA) – 2:26:18
 • Emma Bates (USA) – 2:26:53

Historia maratonu nowojorskiego

Maraton Nowojorski po raz pierwszy odbył się w 1970 r. W swojej historii odwołany zostawał tylko dwukrotnie – w 2012 r. z powodu huraganu Sandy, a w 2020 r. ze względu na pandemię koronawirusa. Pierwszych pięć edycji rozgrywano tylko na terenie Central Parku. Rok później biegacze pokonali trasę prowadzącą przez pięć nowojorskich dzielnic: Staten Island, Brooklyn, Queens, Bronx i Manhattan. W Central Parku stanęła meta maratonu. W pierwszych edycję biegu udział wzięła ponad 120 zawodników, a ukończyło go tylko 55 biegaczy. Do mety w ubiegłym roku dotarło ponad 47 tysięcy osób. Od 2006 r. Maraton Nowojorski wspólnie z maratonami w Bostonie, Chicago, Londynie, Berlinie i Tokio tworzy prestiżowy cykl Abbott World Marathon Majors.

Oprócz zmagań sportowych impreza ma też charakter charytatywny. Wpłata na organizacje non-profit to też jeden ze sposobów na zdobycie pakietu startowego. Od momentu powstania w 2006 r. oficjalnego programu partnerskiego TCS New York City Marathon zebrano już ponad 460 milionów dolarów dla ponad 1000 organizacji non-profit na całym świecie. Tylko w ubiegłym roku zebrano 57,5 miliona dolarów na cele charytatywne, najwięcej w historii imprezy.

Przed tegoroczną edycją imprezy organizatorzy przedstawili odświeżone logo Maratonu Nowojorskiego. W projekcie pojawiły się kolorowe pasy symbolizujące pięć dzielnic zbiegają się w postaci Statuy Wolności. Użyte kolory odzwierciedlają oficjalną flagę Nowego Jorku.

Jaka jest nagroda dla zwycięzcy maratonu?

100 tys. dolarów – tyle wynosi nagroda dla zwycięzcy nowojorskich zmagań. Nie jest to rekordowa wysokość, jednak wciąż jedna z najwyższych oferowanych w maratonach na świecie. Pierwsi triumfatorzy tych zawodów otrzymywali… po zegarku.

Trasa maratonu nowojorskiego

42 km, które będą musieli pokonać biegacze, poprowadzi przez pięć nowojorskich dzielnic i pięć nowojorskich mostów. Start zaplanowany jest na moście Verazano. Biegacze rozpoczną rywalizację przy dźwiękach „New York New York” Franka Sinatry, z widokiem na cały Manhattan. Po przebiegnięciu Brooklynu i Manhatanu po 21 km peleton dotrze do Queens. W tym miejscu co roku kibicuje zawodnikom wielu Polaków, którzy organizują też jeden z punktów odżywczych. W dzielnicy Bronx przewidziany jest nawrót. Biegacze udadzą się do Central Parku, gdzie znajdzie się meta.

Typy i zakłady na maratony w LV BET

Który z biegaczy dotrze pierwszy na metę TCS New York City Marathon? Swoje typy możesz postawić w zakładach bukmacherskich LV BET! Możesz to zrobić w serwisie internetowym lub w aplikacji mobilnej legalnego bukmachera. Wystarczy kilka kliknięć, a postawisz swoje kupony i przyłączysz się do udziału w rywalizacji. Skorzystaj z ciekawych rynków i atrakcyjnych kursów. Dzięki nim będziesz miał szansę na wygraną.

Obstawianie maratonów w LV BET

Pewne typowanie zmagań biegaczy wcale nie musi być trudne. Ubiegłoroczna edycja zmagań pokazała, że zainteresowanie nowojorską imprezą nie słabnie. Wśród 50 tysięcy osób, których spodziewają się organizatorzy, tylko niewielu zawodników ma szanse na wygraną. Zbierz jak najwięcej informacji o najlepszych sportowcach – poznaj ich wyniki w poprzednich startach, cele na dany sezon, ale też przewidywania ekspertów. Odpowiednia analiza pozwoli Ci na pewne wytypowanie zwycięzcy biegu w New York Marathon 2023.