KONGRES FIFA 2024

KONGRES FIFA 2024

Już w maju odbędzie się kolejny Kongres FIFA, na którym zapadną kluczowe informacje o wydarzeniach piłkarskich w najbliższych latach. Jakie tematy zostaną poruszone w Tajlandii? Poznaj z LV BET najważniejsze informacje o Kongresie FIFA 2024.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE DOTYCZĄCE COROCZNYCH KONGRESÓW FIFA

Kongres FIFA 2024 | LV BET BlogKongres FIFA jest najwyższym organem ustawodawczym Międzynarodowej Federacji Związkowej Piłki Nożnej (fr. Fédération Internationale de Football Association). Powszechnie określany jest jako FIFA. Zarządza futbolem, futsalem i piłką plażową. Kongres może być zwyczajny lub nadzwyczajny. Ten pierwszy spotyka się co roku, a drugi może być zwołany w każdej chwili przez Radę FIFA.

Każdy z 211 członków FIFA ma jeden głos w kongresie. Członkowie FIFA mogą proponować kandydatów na gospodarza Mistrzostw Świata i Prezydenta FIFA. Co ważne wybory gospodarza Mistrzostw Świata FIFA odbywają się na kongresie w roku następującym po Mistrzostwach Świata FIFA i Mistrzostwach Świata kobiet.

Sprawdź najnowszy lvbet kod promocyjny i skorzystaj z naszej oferty powitalnej!

GDZIE I KIEDY ODBĘDZE SIĘ KONGRES FIFA W 2024 ROKU

Od 13 maja 2024 r. (poniedziałek) do 17 maja 2024 r. (piątek) odbywać się będzie 74. Kongres FIFA w Bangkoku w Tajlandii. Po raz pierwszy w historii członkowie 211 Stowarzyszeń Członkowskich spotyka się w tym kraju. Najważniejsze decyzje futbolowego świata podejmą w Narodowym Centrum Kongresowym Królowej Sirikit lub QSNCC. Na corocznym Kongresie będzie ponad tysiąc delegatów z całego świata.

ILE FEDERACJI CZŁONKOWSKICH FIFA WEŹMIE UDZIAŁ W KONGRESIE 2024

W skład Kongresu FIFA wchodzi 211 reprezentantów państw z całego świata. Członkowie są podzieleni ze względu na swoją lokalizację, a dokładniej na sześć kontynentalnych federacji piłkarskich:

  • Union of European Football Associations, czyi UEFA– 55 państw
  • Confederation Aficaine de Football, czyli CAF – 54 państwa
  • Asian Football Confederation, czyli AFC – 46 państwa
  • The Confederation of North, Central America and Caribbean Association Football, czyli CONCACAF – 35 państw  
  • Konfederacja Piłkarska Oceanii, czyli OFC – 11 państw
  • Confédéración Sudaméricana de Fútbol, czyli CONMEBOL – 10 państw

W sumie członkami FIFA jest 185 krajów, 3 nieuznawane państwa, 9 autonomii i 14 terytoriów zależnych.

Ośmioma najstarszymi członkami są: Belgia, Dania, Francja, Hiszpania, Niemcy, Szwecja i Szwajcaria. Państwa te zrzeszyły się już w od 1904 r. Najkrócej do FIFA należą Gibraltar i Kosowo (od 2016 r.)

Każdy z 211 członków FIFA ma jeden głos w kongresie – niezależnie od tego ile czasu należy do FIFA.

CO BĘDZIE OMAWIANE PODCZAS KONGRESU FIFA W 2024 ROKU

Członkowie FIFA spotkają się w Bangkoku, aby głosować w wielu kluczowych kwestiach. Jedną z nich będzie potwierdzenia narodu gospodarza lub narodów Mistrzostw Świata Kobiet FIFA 2027. W ostatnich dniach pojawił się też nowy, bardzo aktualny temat – wykluczenie Izraela. Palestyński Związek Piłki Nożnej złożył taki apel w związku z trwającą wojną.

Wśród argumentów podano, że ich inicjatywa ma na celu „odpowiedzieć na bezprecedensowe naruszenia międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka, które miały miejsce w Izraelu”. W apelu do FIFA jest też prośba o zobligowanie IFA do zwalczania dyskryminacji i rasizmu w ich ligach oraz do uznania, że te działania naruszają zasady federacji.

Palestyński Związek Piłki Nożnej powołują się na art. nr 4 statutu FIFA, który zabrania „jakiejkolwiek dyskryminacji względem państwa lub grup osób”, a jego naruszenie może skutkować „zawieszeniem lub wydaleniem”. PFA podniosło też szereg innych przykładów naruszeń, które ich zdaniem są sprzeczne z regulaminem.

Palestyńska organizacja oskarża także Izraelski Związek Piłki Nożnej o wielokrotne zaniechanie podjęcia skutecznych działań przeciwko dyskryminacji i rasizmowi w regionach, które są pod ich jurysdykcją (łamanie artykuł nr 3 Statutu FIFA).

Stanowczy sprzeciw od tych zarzutów złożył Izraelski Związek Piłki Nożnej.

Decyzję w tej sprawie podejmą członkowie z 211 krajów członkowskich FIFA. Będą głosować na następnym posiedzeniu kongresu.

MISTRZOSTWA ŚWIATA KOBIET 2027

Mistrzostwa Świata Kobiet w Piłce Nożnej 2027 będą dziesiątą edycją Mistrzostw Świata Kobiet FIFA. Turniej rozgrywany jest co cztery lata. Udział w nim biorą reprezentacje narodowe związków członkowskich FIFA. W rywalizacji wezmą udział 32 drużyny narodowe, w tym naród gospodarza. Do obrony tytuły podeszła Hiszpania, która zdobyła w 2023 r. swój pierwszy mistrzowski tytuł. Jedne z najważniejszych decyzji, które zapadną podczas kongresu, będą dotyczyły właśnie mistrzowskiego turnieju, a dokładniej nastąpi powołanie przez Kongres FIFA gospodarza Mistrzostw Świata Kobiet 2027. Kto złożył oferty na organizację MŚ kobiet 2027?

  • Europa: Belgia, Niemcy, Holandia
  • Ameryka Południowa: Brazylia
  • Ameryka Północna: Meksyk, Stany Zjednoczone
  • Afryka: RPA – wycofana kandydatura

Republika Południowej Afryki wycofała się z wyścigu   o zorganizowanie zawodów w 2027 r., ale od razu zapowiedziała, że złoży jeszcze lepszą ofertę na Mistrzostwa Świata FIFA Kobiet 2031.  

Po raz ostatni Mistrzostwa świata rozegrane było w 2023 r. Turniej zorganizowały Australia i Nowa Zelandia. W finale Hiszpania pokonała Anglię 1:0. Organizacja piłkarskich imprez na najwyższym poziomie to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim wielkie przychody. FIFA poinformowała, że w 2023 r. mistrzostwa świata kobiet przyniosły przychody w wysokości 1,17 mld dolarów, z czego 456 mln wpłynęło z umów marketingowych i 267 mln z praw telewizyjnych. Sprzedaż biletów przyniosła kolejne 43 mln dolarów.

PIŁKA NOŻNA W LV BET

Zakłady bukmacherskie LV BET pozwalają na obstawianie nawet kilkudziesięciu różnych dyscyplin sportowych, a piłka nożna jest jedną z nich. Na co dzień otrzymasz do wyboru ponad 1000 różnych wydarzeń i rynków, od tak popularnych rozgrywek klubowych jak Liga Mistrzów, krajowych lig, w tym Ekstraklasa, Premier League, Bundsliga czy La Liga, ale też wiele niszowych rozgrywek. Wszystkie dostępne możliwości możesz poznać w dwóch miejscach – w serwisie internetowym i w aplikacji mobilnej LV BET. Otrzymasz tam bardzo szeroki wybór rynków oraz atrakcyjne kursy. Sprawdź też dostępne zakłady specjalne, gdzie znajdziesz możliwość postawienia typów dotyczących decyzji FIFA, jak np. wskazania organizatora przyszłych rozgrywek mistrzowskich. Przekonaj się, że piłka nożna to najważniejszy element zakładów bukmacherskich LV BET i postaw swoje szczęśliwe kupony na piłkę nożną już dziś!