44. mistrzostwa świata w biegach przełajowych

44. mistrzostwa świata w biegach przełajowych

Przed nami 44. edycja najtrudniejszych zawodów w biegach długodystansowych na świecie. Już 18 lutego 2023 r. najlepsi biegacze spotkają się w Bathurst w Nowej Południowej Walii w Australii. Po raz pierwszy zawody te odbyły się w Oceanii, a dokładniej w Auckland w 1988 r. Wszystko wskazuje na to, że w końcu uda się przeprowadzić tę imprezę, która była przekładana już dwukrotnie. Rywalizację sportowców będziesz mógł obstawiać w zakładach bukmacherskich LV BET.

Czym są Mistrzostwa świata w biegach przełajowych?

Na co dzień w Bathurst funkcjonuje obiekt do uprawiania sportów motorowych, który na potrzeby biegaczy zostanie przekształcony na tor do biegów przełajowych. Jak zapowiadają organizatorzy trasa będzie wyjątkowa ze względu na prawdziwie australijski charakter i twardość. Wystartują mocno pod górę, a następnie przebiegną m.in. przez winnicę i miejsce bytowania kangurów. Na kibiców zaś czeka wiele innych atrakcji.

Od jak dawna są organizowane?

Mistrzostwa świata w biegach przełajowych to międzynarodowe zawody lekkoatletyczne. Po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1973 r. i obecnie odbywają się co dwa lata. Historia mistrzowskich zawodów jest jednak znacznie dłuższa i sięga początków XX wieku. Pierwszy raz biegacze rywalizowali ze sobą w 1903 r. w Hamilton w Szkocji. Jeden raz zaplanowano edycję w Polsce – zawodnicy mieli pobiec w 1982 r. w Warszawie. Wprowadzenie stanu wojennego jednak pokrzyżowało te plany.

Po jak długiej przerwie Mistrzostwa świata w biegach przełajowych wracają?

Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych po raz ostatni odbyły się w 2019 r. Późniejsze plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Chempionat planowany na 20 marca 2021 r. odwołano. Później World Athletics oraz australijski komitet organizacyjny zadecydowali, że mistrzostwa nie odbędą się 19 lutego 2022 r., a jeszcze rok później – 18 lutego 2023 r. Przesunięcie te wynikało z restrykcyjnych ograniczeń w podróżowaniu. Granice Australii były bowiem zamknięte dla gości z zagranicy.

Zwycięzcy ostatniej edycji MŚ w biegach przełajowych

Rozegrane w Aarhus Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych zakończyły się całkowitą dominacją zawodników z Afryki. Rywalizacja rozegrała się pomiędzy biegaczami z Etiopii oraz Kenii, do których trafiło większość medali.

Mężczyźni

Na faworyta w biegu juniorów U20 typowany był Norweg Jacob Ingebrigtsen. Ostatecznie zajął on 12. miejsce. Złoty medal trafił do Etiopczyka Milkesa Mengesha, na drugim miejscu znalazł się jego rodak Tadese Worku, a trzeci był Oscar Chelimo z Ugandy.W biegu tym startowała dwójka Polaków – Mikołaj Czeronek był 59. miejsce, a Tomasz Kurowski 88.

Faworytem w rywalizacji seniorów był zaś Kenijczyk Geoffrey Kamworor, który wygrywał mistrzostwa dwa razy pod rząd. Dystans około 10 km lepiej poszedł jednak dwóm zawodnikom z Ugandy. W tej rywalizacji również pobiegło 2 Polaków. Mikołaj Czeronek był 59., a Tomasz Kurowski 88.

Seniorzy:

 1. Joshua Cheptegei (UGA) – 31:40
 2. Jacob Kiplimo (UGA) – 31:44
 3. Geoffrey Kamworora (KEN) – 31:55
 4. Aron Kifle (ERI) – 32:04
 5. Selemon Berega (ETH) – 32:16

Juniorzy U20:

 1. Milkesa Mengesha (ETH) – 23:52
 2. Tadese Worku (ETH) – 23:54
 3. Oscar Chelimo (UGA) – 23:55
 4. Leonard Bett (KEN) – 24:02
 5. Tsegay Kidanu (ETH) – 24:07

Kobiety

W rywalizacji juniorek U20 doszło do sporego zamieszania. Prawie przez cały dystans około 6 km na prowadziła Sarah Chelangat z Ugandy. Kilka metrów przed metą zaatakowała Beatrice Chebet, która dosłownie zatrzymała się na linii mety, a system pomiaru czasu uplasował ją na trzecim miejscu. Ostatecznie jednak zwyciężyła.

Faworytką do złotego medalu w biegu seniorek była zaś Kenijka Hellen Obiri. Zwyciężyła, ale stoczyła zaciekły bój z dwiema Etiopkami. Obiri została pierwszą kobietą w historii, która zdobyła tytuły mistrzowskie w hali, na stadionie oraz w przełajach. Dwie Polki, Olimpia Breza i Milena Pyka, zaczęły bardzo dobrze, ale ostatecznie zajęły 55. i 77. miejsce.

Seniorki:

 1. Hellen Obiri (KEN) – 36:14
 2. Dare Dida (ETH) – 36:16
 3. Letesenbet Gidey (ETH) – 36:26
 4. Rachael Zena Chebet (UGA) – 36:47
 5. Peruth Chemutai (UGA) – 36:49

Juniorki U20:

 1. Beatrice Chebet (KEN) – 20:50
 2. Alemitu Tariku (ETH) – 20:50
 3. Tsigie Gabreselama (ETH) – 20:50
 4. Sarah Chelengat (UGA) – 20:5
 5. Girmawit Gebrzihair (ETH) – 20:53

Drużyna mieszana

W tej rywalizacji udział brały po dwie zawodniczki i dwóch zawodników z każdego kraju. Do pokonania mieli dystans 8 kilometrów. Zmieniali się co okrążenie.

Przez większość wyścigu rywalizacja odbywała się pomiędzy obrońcami tytułu Kenijczykami a drużyną Etiopii. Na ostatnim okrążeniu zaatakowali Marokańczycy i ostatecznie zdobyli srebrny medal. Pierwsi byli zawodnicy z Etiopii, a z Kenii trzeci.

Harmonogram MŚ w biegach przełajowych

Nie ma jeszcze dokładnego harmonogramu rywalizacji w Australii. Odbędzie się pięć wyścigów – biegi mężczyzn (8 km) i kobiet (6 km) do lat 20, sztafeta mieszana (8 km) oraz biegi. indywidualne mężczyzn i kobiet (10 km). Zaplanowano też wyścigi masowe.

Zakłady na Mistrzostwa świata w biegach przełajowych w LV BET

Legalny bukmacher LV BET oferuje zakłady na wszystkie najważniejsze imprezy na świecie. Takie wydarzenie, jakim będą MŚ, również znajdziesz w jego ofercie! Obstawiaj wyniki w biegach przełajowych – zawodników, zawodniczki, kraj zwycięzcy i wiele innych. Dostępne rynki poznasz w serwisie internetowym oraz w aplikacji mobilnej LV BET.

Typowanie Mistrzostw świata w biegach przełajowych w LV BET

Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych to Twoje kolejne wyzwanie bukmacherskie! Kluczem do sukcesu obstawiania tej dyscypliny jest wnikliwa analiza bukmacherska. Faworytów biegów z łatwością wytypujesz dzięki sprawdzeniu wyników nie tylko wcześniejszych turniejów mistrzostw świata w biegach przełajowych, ale też mniejszych zawodów rozgrywanych w ostatnim czasie. Podejmij to wyzwanie i postaw swoje typy bukmacherskie na Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych w LV BET!