Terminarz mistrzostw świata 2018

Kto gra i kiedy podczas MŚ 2018? Nie przegap mecz drużyny której kibicujesz.

Mistrzostwa Świata 2018 zostaną rozegrane na rosyjskich stadionach, które już są gotowe na przyjęcie wszystkich trzydziestu dwóch drużyn jakie zostały w grudniowym losowaniu przydzielone do grup A-H. Standardowo, gospodarz turnieju, czyli w tym wypadku Rosja trafił do grupy A, natomiast nam przyjdzie grać w ostatniej grupie, czyli H gdzie zmierzymy się z Senegalem, Japonią oraz Kolumbią.
Mecz otwarcia zostanie tradycyjnie rozegrany przez gospodarzy, 14 czerwca o godzinie 17:00 na stadionie Łużniki w Moskwie. Gospodarze zmierzą się w nim z Arabią Saudyjską i są zdecydowanym faworytem tego pojedynku. Wydaje się, że dzięki bardzo szczęśliwemu losowaniu, Rosja ma wszystko czego jej potrzeba by doskonale wejść w ten turniej. A jak wiemy, sfera mentalna ma niebagatelne znacznie podczas tak wymagającego turnieju piłki nożnej, jakim są Mistrzostwa Świata.
Co ciekawe, 14 czerwca zostanie rozegrane tylko to jedno spotkanie, a następne odbędą się dzień później. W następnych dnia, codziennie mierzyć się będą kolejne reprezentacje z grup A-H. W trakcie całego turnieju zostaną rozegrane sześćdziesiąt cztery mecze, z czego ten ostatnim będzie oczywiście finałem, a dzień wcześniej poprzedzi go mecz o trzecie miejsce. Zanim jednak turniej wkroczy w decydującą fazę, czyli fazę pucharową, w której to przegrany odpada i jedzie do domu, wszystkie zespoły muszą rozegrać fazę grupową, w której zagrają w systemie każdy z każdym (trzy mecze łącznie).

terminarz mistrzostw

Terminarz fazy grupowej MŚ

Tak jak już wspomniano powyżej, zmagania grupowe MŚ rozpoczną się meczem Rosja – Arabia Saudyjska, który zostanie rozegrany 14 czerwca w Moskwie. Dzień później będziemy świadkami innego starcia w grupie A, czyli meczu Urugwaj – Egipt. Polska reprezentacja, swój pierwszy mecz rozegra pięć dni po otwarciu turnieju, czyli 19 czerwca o godzinie 17:00. W tym premierowym dla nas starciu i powrocie po dwunastu latach na Mundial zagramy z Senegalem. Jak ważny jest pierwszy mecz w fazie grupowej nikogo nie trzeba uświadamiać, gdyż może on przesądzić o losach awansu lub odpadnięcia z turnieju.
Każde kolejne spotkania rozgrywane są dzień po dniu w różnych godzinach. Wyjątkiem jest trzecia kolejka fazy grupowej, kiedy to wszystkie cztery zespoły z jednej grupy muszą rozegrać spotkania równolegle (o tej samej godzinie). W ten sposób FIFA (organizator Mistrzostw) zapobiega „kombinowaniu” przez reprezentacje, czyli grze na określony wynik, tak by zająć pożądane miejsce w grupie i trafić w fazie play-off na wybranego rywala. Polska, ostatni mecz w fazie grupowej rozegra 28 czerwca o godzinie 16:00 i będzie to starcie z Japonią. Miejmy jednak nadzieje, że będzie to preludium do gry w fazie pucharowej, a nie pożegnanie się z rosyjskim Mundialem. Cztery godziny później, bo o 20:00 rozpoczną się ostatnie mecze w fazie grupowej, w grupie H gdzie grają Anglia, Belgia, Tunezja i Panama czyli potencjalni rywale Polski w fazie pucharowej. To na jedną z tych czterech drużyn mogą trafić Polacy, jeśli uda im się wyjść z grupy. To właśnie 28 czerwca o godzinie 20:00 będziemy mogli śledzić jedno z najciekawszych spotkań fazy grupowej, w którym to Anglicy zmierzą się z Belgią i prawdopodobnie będą rywalizować o zajęcie pierwszego miejsca w grupie G. 25 czerwca warto spojrzeć na stadion w Samarze, gdzie gospodarze turnieju zagrają z Urugwajem i prawdopodobnie będzie to pierwszy poważniejszy sprawdzian dla Sbornej w tym turnieju. Na pewno nie można przeoczyć pierwszej kolejki w grupie B, która odbędzie się 15 czerwca, gdyż zmierzą się w niej aspirująca do złota Hiszpania, oraz chcąca potwierdzić swoją jakość Portugalia, czyli jakby nie było obecny Mistrz Europy.
W grupie C bardzo ciekawie zapowiada się mecz pomiędzy Danią a Francją, który zostanie rozegrany 26 czerwca i może decydować o awansie dla jednej z tych drużyn. Faworytem bukmacherów pozostaje Francja, ale przecież pamiętamy jak świetnie Duńczycy zaprezentowali się w eliminacjach w starciach z naszą reprezentacją. W grupie D nie można przeoczyć starć Argentyny z Islandią i Chorwacją (odpowiednio 16 i 21 czerwca). Faworyt tych meczy może być tylko jeden, ale jak wiemy Leo Messi i spółka nie zachwycają, mimo ogromnego potencjału. Ciekawe jak Albicelestes, spiszą się na tle rywali, którzy potrafią i lubią grać defensywnie, wykorzystując szybkie kontrataki. Faworytem grupy E jest Brazylia, w której wielu upatruje kandydata do złota. Canarinhos mogą mieć jednak problem choćby ze Szwajcarami, którzy w eliminacjach dali się we znaki Portugalczykom, a na poprzednich Mundialach potrafili choćby ogrywać Hiszpanów i eliminować ich z turnieju. Ciekawe również jak spisze się Serbia, która po latach przerwy, wraca na wielką, futbolową imprezę i ma bardzo dobrą drużynę. Grupa F będzie zapewne rozstrzygać się pod dyktando Niemców, którzy na wielkich imprezach nigdy nie zawodzą. Najtrudniejszym zadaniem może dla naszych zachodnich sąsiadów okazać się starcie z Meksykiem, który potrafi zaskoczyć i zagrać bardzo bezkompromisowo, a w starciu z Niemcami nie będzie na nich ciążyć żadna presja. Grupa G będzie nas interesowała równie mocno co same starcia naszej reprezentacji. Jeśli zakładamy potencjalny awans kadry Nawałki do 1/8 finału, to z uwagą musimy spoglądać na poczynania Belgów i Anglików, którzy zapewne są głównymi faworytami do awansu do następnej rundy.
W grupie H zagrają Polacy i tu każdy mecz będzie dla nas niebywałym przeżyciem. Po 12 latach absencji na Mundialu, wracamy by odegrać wcale niepośrednią rolę. Trafiliśmy do teoretycznie łatwej grupy, w praktyce największą przeszkodą może okazać się egzotyczność naszych rywali, gdyż nie zmierzymy się z nikim z Europy. Na papierze najtrudniejszym przeciwnikiem jest naszpikowana gwiazdami Kolumbia, w której prym wiedzie James Rodriguez oraz Radamel Falcao. Swoje mecze rozegramy 19 czerwca o godzinie 17:00 z Senegalem, 24 czerwca o 20:00 z Kolumbią oraz 28 czerwca o godzinie 16:00 z Japonią.

zakłady bukmacherskie MS 2018

Mecze 1/8, ćwierćfinału, półfinału oraz mecz za 3 miejsce

Po zakończonej fazie grupowej nie odbędzie się losowanie, gdyż zgodnie z tradycją i zasadami panującymi na Mistrzostwach Świata, już przed turniejem, cała drabinka jest znany, dlatego każdy wie na kogo teoretycznie może trafić.
Pierwsze mecze 1/8 finału odbędą się 30 czerwca i zmierzą się w nich:

Kolejne mecze 1/8 finału będą rozgrywane dzień później i zmierzą się w nich:

2 lipca zostaną rozegrane kolejne mecze 1/8 finału i zmierzą się w nich:

3 lipca odbędą się ostatnie mecze 1/8 finału Mistrzostw Świata i zmierzą się w nich:

Na tym etapie turnieju dość może do bardzo ciekawych starć jak choćby Brazylia – Niemcy, Francja – Argentyna.

Ćwierćfinały Mistrzostw Świata odbędą się szóstego i siódmego lipca na stadionach w Niżnym Nowogrodzie, Kazaniu, Soczi i Samarze. Na tym etapie prawdopodobnie zostaną już tylko najlepsi z najlepszych i dojdzie do czterech hitów, których żaden kibic piłki nożnej nie może przegapić. Będą to 57, 58, 59 i 60 mecz całego turnieju. By dostać się do ćwierćfinału, trzeba wcześniej rozegrać cztery, niemal perfekcyjnie spotkania, choć w wypadku fazy play-off wystarczy popełnić jeden, jakże kosztowny błąd by z Mundialu odpaść, o czym niejednokrotnie przekonywali się wielcy faworyci.

Dwa półfinały Mistrzostw Świata w Rosji 2018 zaplanowano 10 i 11 lipca. Pierwszy z nich odbędzie się w Sankt Petersburgu a drugi w Moskwie. Na tym etapie rozgrywek nie mogą zmierzyć się ze sobą drużyny, które grały w tej samej grupie (może to dopiero nastąpić w finale): FIFA właśnie tak zawsze planuje drabinkę turniejową by uniknąć takiej możliwości. Mecz o trzecie miejsce (brązowy medal) zostanie rozegrany 14 lipca (ponownie w Sankt Petersburgu) i zagrają w nim drużyny, które przegrają swoje półfinały.

Kiedy odbędzie się finał MŚ

Dzień później, na Łużnikach w Moskwie zostanie rozegrany ostatni, sześćdziesiąty czwarty mecz całego turnieju, czyli finał Mistrzostw Świata. Ten kto wygra zdobędzie złoty medal i na cztery lata będzie dzierżyło miano triumfatora globu. Obecnie tytuł ten należy do Niemców, którzy na poprzednich mistrzostwach wygrali w finale z Argentyną.