Reprezentacja Polski MŚ 2018

Jak wyglądają szanse Reprezentacji Polski przed mistrzostwami? Jak obstawiać mecze Kadry?

Niewiele czasu zostało do rozpoczęcia Mistrzostw Świata 2018, które zostaną rozegrane w Rosji. Jeszcze mniej czasu do namysłu ma Adam Nawałka, który lada moment będzie musiał podać listę piłkarzy, którzy pojadą na Mundial. Jak to jest w zwyczaju, selekcjoner podaje nieco szerszą listę piłkarzy, niż ci którzy faktycznie do Rosji polecą, ale jest to standardowa procedura. Jeszcze na ostatnim zgrupowaniu, selekcjoner dokonuje ostatecznej weryfikacji, a poza tym trzeba mieć kilku piłkarzy w obwodzie, bo przecież – nie daj Boże, ktoś może doznać kontuzji w ostatnim momencie. Wydaje się jednak, że już teraz, w kwietniu, selekcjoner powinien mieć niemal gotową swoją listę, tym bardziej, że za nami mecze towarzyskie z Koreą oraz Nigerią, podczas których Adam Nawałka testował inne rozwiązania taktyczne oraz sprawdzał formę kilku interesujących go piłkarzy.
Odpowiednia selekcja piłkarzy na Mistrzostwa Świata ma niebagatelne znaczenie. Mawia się, że na turniej powinni jechać piłkarze w najwyższej formie, którzy grają w swoich klubach, a nie ci, którzy jadą tam za nazwiska i zasługi. Podejście do tej selekcji zależy od selekcjonera: niektórzy mają swoich pupili, bez których nie wyobrażają sobie kadry, inni faktycznie wybierają tylko tych, którzy są w najlepszej formie. Bez względu na to czym kieruje się selekcjoner, powinien on przede wszystkim dopasować piłkarzy do swojej wizji futbolu i taktyki jaką chce objąć. Wiemy już z kim zagramy w fazie grupowej, znamy potencjalnych rywali w fazie pucharowej jeśli awansujemy. To może ułatwić naszemu selekcjonerowi taki dobór zawodników, by w turnieju spisać się jak najlepiej.

polacy na mistrzostwach świata

Reprezentacja Polski MŚ 2018 - Kogo powoła Adam Nawałka

Odkąd tylko Adam Nawałka został selekcjonerem reprezentacji, starał się stworzyć kręgosłup swojej drużyny. Kręgosłup, który będzie nienaruszalny i wokół którego będą dokładane kolejni zawodnicy, tak by spełniać wizję futbolu selekcjonera i realizować jego zadania taktyczne. Niemożliwe jest by Reprezentacja Polski MŚ 2018 istniała bez Roberta Lewandowskiego, Kamila Glika, Łukasza Piszczka. Jeszcze kilka miesięcy temu do tego grona zaliczyć można by Kubę Błaszczykowskiego, ale uraz gracza Wolfsburga może przekreślić jego udział w Mistrzostwach Świata 2018. Oczywiście pewnym ogniwem jest również Kamil Grosicki czy Michał Pazdan, a Adam Nawałka nie potrafi sobie już wyobrazić swojego zespołu bez Piotra Zielińskiego, który to odgrywa coraz ważniejszą rolę w Napoli. Miejsce w kadrze stracił Grzegorz Krychowiak, który po kapitalnych sezonach w barwach Sevilli postanowił przenieść się do PSG gdzie prawie w ogóle nie grał, a niewiele pomogło wypożyczenie do West Bromwich Albion, gdzie Krycha jednak nie odzyskał formy. Sam piłkarz zamiast skupić się na futbolu, bardziej koncentruje się na modzie i pieniądzach.
Wciąż trwa zaciekła walka o miejsce między słupkami. Uczestniczą w niej Łukasz Fabiański i Wojciech Szczęsny. Obu wychodzi to na dobre i kiedy muszą strzec dostępu do naszej bramki robią to co najmniej bardzo dobrze. Bliższy bluzy z numerem jeden jest jednak, bądź co bądź rezerwowy Juventusu, Wojtek Szczęsny. Okropne kontuzje naznaczyły świetnie rozwijająca się karierę Arkadiusza Milika. Napastnik Napoli zwalczył już jednak dwa zerwania więzadeł kolana i wraca do formy, czego dowodem był jego świetny występ w meczu z Chievo, kiedy to polski napastnik uratował punkty i zwycięstwo dla drużyny spod Wezuwiusza. Jego obecność w naszej kadrze również jest obowiązkowa.

Najlepsi zawodnicy Kadry - Robert Lewandowski, Kuba Błaszczykowski i Wojciech Szczęsny

O takich piłkarzach jak Robert Lewandowski, Wojciech Szczęsny, Piotr Zieliński, Arkadiusz Milik, Kamil Grosicki nie ma w ogóle co dyskutować. Mają oni niepodważalny bilet na Mundial w Rosji 2018 i na pewno znajdą się nie tylko w kadrze co w pierwszym zespole naszej reprezentacji.
Stanowią wspomniany już kręgosłup drużyny, który to Adam Nawałka budował od początku, aby nasza reprezentacja Polski mistrzostwa świata była optymalna. W przeciwieństwie do poprzednich selekcjonerów, Nawałka nie kombinuje tak bardzo i zawierza zespołowi, które ma solidne podstawy (właśnie ten kręgosłup), a jednymi zmiennymi są pozostali zawodnicy. Wydaje się, że taką strategię budowy kadry prowadzą wszyscy selekcjonerzy, którzy odnoszą potem sukces na Mistrzostwach Świata. Nie da się zbudować sukcesu na podwalinach chaosu i niepewności. Dowodem dobrych decyzji Nawałki jest świetny występ Polaków na EURO2016, gdzie odpadliśmy po karnych z późniejszymi Mistrzami Europy, Portugalią. Kilka miesięcy temu, zawodnik Wolfsburga, Jakub Błaszczykowski nie tylko nie musiałby się martwić o bilet do Rosji, co nawet o miejsce w podstawowej jedenastce. Fatalny uraz kolana sprawił jednak, że dotychczas jeden z najlepszych piłkarzy w kadrze Nawałki może w ogóle na Mundial nie pojechać.

MS 2018 Polska

Wydaje się, że forma naszych najważniejszych i najlepszych zawodników jest naprawdę dobra. Robert Lewandowski strzela sporo bramek w Bayernie, Wojtek Szczęsny kiedy dostaje już szansę zastąpić Buffona w Juventusie broni bardzo dobrze. W AS Monaco świetnie radzi sobie Kamil Glik, a na Łukasza Piszczka spływają wielokrotne pochwały. Piotr Zieliński z meczu na mecz robi postęp w Napoli, a w tej samej drużynie Arek Milik wraca do zdrowia i znów zaczyna strzelać bramki. Wprawdzie na Mundialu nie ma słabeuszy, ale tym razem możemy czuć się naprawdę mocni i mocniejsi od sporej ilości ekip. Gdy dodamy do tego zbudowany przez Nawałkę spokój, a także zdobyte doświadczenie i zgranie zespołu to możemy stwierdzić, że Polska może naprawdę stać się jednym z czarnych koni zbliżającego się w Rosji turnieju.

Reprezentacja Polski mistrzostwa świata - kto na zmianę?

Adam Nawałka stworzył wprawdzie kręgosłup swojej drużyny, wokół którego dokłada innych zawodników, ale wciąż nie zapomina o tych, którzy wyróżniają się między innymi w rozgrywkach LOTTO Ekstraklasy. Trener daje szansę tym, którzy popisują się dobrą formą i nie przekreśla przed nikim szans na wyjazd na Mundial. W ostatnich meczach towarzyskich z bardzo dobrej strony pokazał się Robert Kurzawa, który z powodzeniem może zająć miejsce na lewym boku obrony. Zawodnik Górnika dysponuje dobrą grą w obronie, inklinacjami do gry ofensywnej oraz świetnym strzałem z dystansu lub rzutu wolnego.
Jacek Góralski to zawodnik, który może zająć miejsce Grzegorza Krychowiaka w środku pola. I to nie tylko, że w meczach towarzyskich dobrze zagrał, ale też dlatego, że świetnie wpisuje się w oczekiwania selekcjonera kadry. Piłkarz, który na boisku „idzie jak w ogień”, nigdy się nie poddaje i walczy do samego końca to typ piłkarza jaki podoba się Nawałce. Reprezentacja Polski mistrzostwa świata z naszego kraju, między innymi Taras Romanchuk czyli zawodnik Jagielloni dostał ostatnio szansę debiutu i byłoby niesprawiedliwie powiedzieć, że z niej nie skorzystał. Całkiem prawdopodobne, że również i jego, Adam Nawałka postanowi zabrać do Rosji.
Z zawodników młodych i utalentowanych, którzy mogą dostać swoją szansę należy wymienić również Dawida Kownackiego, który rozpoczął mecz towarzyski z Nigerią, w podstawowym składzie. Pierwszym jokerem w talii rezerwowych Nawałki jest choćby Łukasz Teodorczyk. Wprawdzie zawodnik Anderlechtu nie ma najmniejszych szans wygryźć ze składu Roberta Lewandowskiego czy Arka Milika, to jednak dla selekcjonera naszej kadry stanowi świetny sposób na to jak odmienić grę ofensywną, kiedy ta się nie układa.