Mistrzostwa świata: półfinał

Zakłady bukmacherskie na półfinał Mistrzostw Świata 2018

Półfinał Mistrzostw Świata sprawia, że Mundial wkracza w decydującą, a wręcz ostateczną fazę. Na tym etapie turnieju zostają cztery drużyny i bardzo rzadko zdarza się by te grono zawierało kogokolwiek spoza ścisłego zestawienia faworytów bukmacherów przed turniejem.
Mistrzostwa Świata to nie przelewki by ktokolwiek, kogokolwiek zlekceważył. Na tym turnieju rozegrać można maksymalnie siedem spotkań, z czego półfinał jest szóstym spotkaniem. Drużyny, które awansują do półfinału mają już zapewnioną grę o medale: albo w finale o złoto, albo w meczu o trzecie miejsce, ale tam tylko jedna drużyna zdobędzie medal.
Czy o zwycięstwie w półfinale zawsze decydują lepsze umiejętności? Niekoniecznie. Liczy się nie tylko forma dnia, ale również nastawienie psychiczne. Nie trudno jest sobie wyobrazić z jaką presją do takiego spotkania przystępują piłkarze, szczególnie kiedy oczekiwania względem nich są ogromne i są oni uważani za faworytów do gry w finale. W takim wypadku nie ciężko o indywidualny błąd, który jak wiadomo na tym poziomie rozgrywek często bywa po prostu niewybaczalny.

półfinał mistrzostw swiata

O tym ile znaczy psychika w takim meczu mógł udowodnić mecz między Brazylią a Niemcami podczas MŚ 2014 rozgrywanych właśnie w Kraju Kawy. Gospodarze, którzy oczekiwali, że przed własną publicznością sięgną po złoto najpierw otrzymali cios w postaci kontuzji Neymara, który nie mógł wystąpić w tym meczu. To jednak było preludium do prawdziwego horroru, który rozegrał się podczas spotkania. Canarinhos zostali rozbici w pył, przegrywając w anomalnych warunkach 1:7. Taki wynik, na takim poziomie po prostu się nie zdarza. Niemcy szybko strzelili dwa gole, a Brazylijczycy stali jak wryci przypatrując się tylko jak Niemcy strzelają kolejne gole. Zapewne gdyby jeszcze raz rozegrać ten mecz, dowolną ilość razy, taki wynik mógłby się już nigdy nie powtórzyć.
To pokazuje, że w meczu półfinałowym Mistrzostw Świata nikt „nie przestanie kopać leżącego”, a podłamane morale mogą być nie do odbudowania. Być może Niemcy byli wtedy lepszym zespołem, ale przecież naszpikowana gwiazdami Brazylia nie jest drużyną, która może przegrywać w takim stosunku.
Ten mecz jest również dowodem na to, że w półfinale Mistrzostw Świata zdarzyć się może wszystko. Jeden z gigantów światowego futbolu może zlać innego giganta. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie by raz na jakiś czas doszło do ogromnej niespodzianki i zwycięstwa czarnego konia rozgrywek. Kto wie czy takim czarnym koniem podczas MŚ w Rosji nie okaże się nasza reprezentacja? Jeśli Niemcy mogli rozgromić Brazylię podczas półfinału w takim stosunku bramkowym, to czy awans Polski do finału nie byłby mniejszą sensacją?

Czym jest półfinał mistrzostw świata

Dla jednych półfinał Mistrzostw Świata to spełnienie marzeń, szczególnie dla reprezentacji które docierają tutaj niespodziewanie. Dla innych może być przedsmakiem gry o złoto, a dla największych faworytów przegrana w nim stanowić może rozgoryczenie.
Na świecie jest jednak wiele reprezentacji, które nigdy dotychczas nie grały w półfinale i stanowi ono ich źródło marzeń. Nasza reprezentacja grała w półfinale dwukrotnie: raz podczas mistrzostw w Hiszpanii (1982) i raz w Niemczech (1974). Niestety, za każdym razem półfinał ten przegrywaliśmy.
O wyniku półfinału często decydują takie detale jak jeden błąd obrońcy czy genialny strzał napastnika. Bardzo ważna jest forma dnia, która może przesądzić o tym czy uda się dobrze wkroczyć w mecz. A z racji tego, że półfinał to tylko i wyłącznie jedno spotkanie, nie ma tu miejsca na jakikolwiek błąd. Błąd, który może spowodować odpadnięcie z turnieju, tuż przed najważniejszym meczem.

ms 2018 polfinal

Do półfinału awansują zwycięzcy czterech meczów ćwierćfinałowych. Podobnie jak w każdym innym meczu fazy pucharowej, również w półfinale rozgrywa się jedno spotkanie. Jeśli regulaminowy czas gry nie przyniesie rozstrzygnięcia, sędzia zarządza trzydziesto minutową dogrywkę. Jeśli i po niej będzie utrzymywał się remis, wtedy zawodnicy obu drużyn wykonują serię rzutów karnych. Triumfator półfinału awansuje do finału, w którym zagra o złoto. Przegrany będzie walczył w meczu o trzecie miejsce, o zdobycie brązowego medalu.

W jakich miastach odbędą się mecze półfinałowe

Pierwszy mecz półfinałowy Mistrzostw Świata 2018 zostanie rozegrany 10 lipca 2018 w Sankt Petersburgu. Drugi mecz półfinałowy MŚ w Rosji odbędzie się dzień później na stadionie w Moskwie.
Gdyby Polska miała awansować do półfinału poprzez wcześniejsze zajęcie miejsca pierwszego w swojej grupie, to mecz ½ rozegrałaby w Moskwie. Gdybyśmy jednak mieli dotrzeć do ½ finału wcześniej zajmując miejsce drugie w swojej grupie, wtedy zagralibyśmy o awans do finału, w Sankt Petersburgu.
Półfinały będą odpowiednio sześćdziesiątym pierwszym i sześćdziesiątym drugim meczem Mistrzostw Świata 2018. Potem zostanie do rozegrania już tylko mecz o trzecie miejsce i finał.