Mistrzostwa świata: ćwierćfinał oraz szanse drużyn

Ćwierćfinał MŚ razem z LV BET Zakłady Bukmacherskie

Ćwierćfinały Mistrzostw Świata. Jeśli gdzieś ma zacząć się „gra na poważnie” to ta faza turnieju jest już na pewno tego gwarantem. Oczywiście, że na Mundial nie trafiają przypadkowe reprezentacje, dlatego słabeuszy na próżno szukać choćby w fazie grupowej. Choć tam oczywiście różnicę klas pomiędzy poszczególnymi drużynami można zauważyć. Nie zawsze jednak faworyci wygrywają, a nawet zgubienie punktów nie oznacza dramatu w postaci odpadnięcia z turnieju.
W fazie pucharowej miejsca na pomyłki już jednak nie ma i tu błędów się nie wybacza.
Bardzo rzadko bywa tak by w ćwierćfinale Mistrzostw Świata znalazł się ktoś przypadkowy, który ma w turnieju dużą dozę szczęścia. Gęste sito turniejowe bardzo szybko weryfikuje słabsze zespoły, które odpaść mogą nie tylko w fazie pucharowej, ale też w 1/8 finału.
Do ćwierćfinału Mistrzostw Świata trafiają tylko najlepsze zespoły, które pokonały swoich rywali w fazie grupowej (wywalczyły jedno z pierwszych dwóch miejsc), a następnie uporały się z rywalem w 1/8 finału. Ćwierćfinał to miejsce w którym gra toczy się o naprawdę wysoką stawkę i da się odczuć presję oraz napięcie. Piłkarze są świadomi, że jedna pomyłka może przekreślić coś na co tak ciężko pracowali. Nie trudno wyobrazić sobie faworyta do medalu lub nawet sięgnięcia po tytuł mistrzowski, który idzie przez fazę grupową jak burza, demoluje rywala w 1/8 finału, ale słabszy dzień powoduje, że odpada w ćwierćfinale. Na Mistrzostwach Świata nie ma miejsca na słabe mecze. Trzeba rozegrać siedem świetnych meczy jeśli chce się sięgnąć po złoto.

Czym jest ćwierćfinał mistrzostw świata

Ćwierćfinał Mistrzostw Świata poprzedzony jest rywalizacją w fazie grupowej (każda drużyna rozgrywa w niej trzy mecze, rywalizując z każdym z rywali jednokrotnie) oraz meczem 1/8 finału. W ramach ćwierćfinału MŚ rozgrywane jest jedno spotkanie. Jeśli regulaminowe dziewięćdziesiąt minut nie przyniesie rozstrzygnięcia, rozgrywana jest dogrywka, która trwa trzydzieści minut. W wypadku MŚ nie obowiązuje zasada ani złotej, ani srebrnej bramki. Trwa pół godziny.
Jeśli i dogrywka nie przynosi rozstrzygnięcia, sędzia decyduje o rozegraniu serii rzutów karnych. Ten kto wygrywa w ćwierćfinale MŚ awansuje do półfinału, ten kto przegrywa jedzie do domu z niespełnionym marzeniem o sukcesie.
Dla niektórych reprezentacji ćwierćfinał może być ogromnym sukcesem i spełnieniem marzeń, jak choćby pamiętna gra Kostaryki na Mundialu w Brazylii, gdzie pechowo po serii rzutów karnych odpadali z Holandią. Jednak dla drużyn takich jak Brazylia, Hiszpania, Francja, Niemcy czy Argentyna, odpadnięcie w tej fazie rozgrywek jest jednak „zbyt wczesne” i powoduje niedosyt. A czy my, Polacy bylibyśmy zadowoleni gdy na etapie ćwierćfinału swoją przygodę z Mistrzostwami Świata skończyła nasza reprezentacja? Biorąc pod uwagę, że na ostatnim Mundialu nie graliśmy wcale, a z grupy wyszliśmy wiele lat temu, niewątpliwie byłby to ogromny sukces. Wiadomym jest, że apetyt rośnie w miarę jedzenie i jeśli awansowało się do ćwierćfinału, chciałoby się grać dalej, ale mimo to gdybyśmy przegrali w ¼ finału (tak często nazywa jest ćwierćfinał), to koniec końców musielibyśmy uznać to za sukces naszych piłkarzy.

W jakich miastach odbędą się mecze ćwierćfinałowe

Ćwierćfinały Mistrzostw Świata zostaną rozegrane szóstego i siódmego lipca na stadionach w Niżnym Nowogrodzie, Kazaniu oraz Soczi i Samarze. Jak widać, przy tak ważnych meczach pominięto największy stadion w Moskwie.
W przypadku gdyby Polacy zakończyli zmagania grupowe na miejscu pierwszym, a później awansowali do ćwierćfinału, został by on rozegrany na stadionie w Samarze. Gdybyśmy jednak awansowali z grupy, z drugiego miejsca, a następnie pokonali przeciwnika w 1/8 finału, to swój ćwierćfinał rozgrywalibyśmy na stadionie w Kazaniu.
Bez względu na to jaki mecz ćwierćfinałowy będziemy rozpatrywać, to na pewno będzie on gwarantował kibicom z całego świata multum futbolowych emocji. Emocji, na które czeka się cztery lata, i które tak naprawdę ciężko powtórzyć. Miejmy nadzieję, że naszej reprezentacji uda się dotrzeć do tego etapu turnieju, ale i awansować dalej. Byłby to niebywały sukces drużyny stworzonej przez Adama Nawałkę.