Mistrzostwa świata 2018 - grupy ms 2018

W jaki sposób są podzielone grupy MS 2018

Mistrzostwa Świata 2018 zostaną rozegrane w Rosji, ale to nie gospodarze (mimo wylosowania bardzo łatwej grupy ms 2018) będą ich faworytem. Bukmacherzy wskazują jasno, że kandydatów do złota trzeba upatrywać w reprezentacjach Brazylii, Hiszpanii, Niemiec czy Francji. Rosjanom daleko do tego by znaleźć się w tym gronie. Również Polacy nie są kandydatem do medalu, choć możemy być postrzegani jako potencjalny czarny koń turnieju. Poza tym, ileż to już razy piłka nożna zaskakiwała kibiców na całym świecie, serwując nieoczekiwane wyniki? Wspomnijmy chociażby EURO rozegrane kilkanaście lat temu, kiedy to Duńczycy (którzy mieli na turnieju nie zagrać) wskoczyli na miejsce wykluczonej reprezentacji w ostatnich dniach przed turniejem. I jak go zakończyli? Złotym medalem!
Czy zatem równie wspaniałej niespodzianki nie mogą sprawić „Orły Nawałki”? Miejmy nadzieję, że tak! Wszystko jednak rozpocznie się od zmagań grupowych. I już teraz, mimo że do rozpoczęcia turnieju zostało jeszcze trochę czasu, jest nam wiadome kiedy i z kim zagramy pierwsze trzy spotkania w ramach fazy grupowej. Podobnie zresztą jak każda drużyna Mundialu.

Jak podzielone są grupy ms 2018

Od wielu lat, Mistrzostwa Świata organizowane przez FIFA rozgrywane są według sprawdzonej, tradycyjnej receptury. Trzydzieści dwóch uczestników Mundialu, podzielonych jest na osiem grup, z których każda zawiera cztery reprezentacje. Grupy ms 2018 posiadają odpowiednie oznaczenia: A, B, C, D, E, F, G i H według regulaminu losowania FIFA, nie mogło się znaleźć więcej niż dwie reprezentacje europejskie w jednej grupie. Również w jednej grupie nie mogły rywalizować ze sobą dwie drużyny z innych kontynentów (na przykład w tej samej grupie nie mogły znaleźć się dwie drużyny azjatyckie czy afrykańskie). Pierwsze dwa spotkania każdej reprezentacji rozgrywane są w określone dni, o różnych godzinach. Trzecia kolejka spotkań w poszczególnych grupach rozgrywana jest o tej samej godzinie, tak by każda z drużyn nie znała innych wyników, a tym samym nie mogła spekulować „co zrobić” by zająć określone miejsce w grupie i spotkać się w fazie pucharowej z wybranym przeciwnikiem. W ten sposób, FIFA zapobiega by reprezentacje w ostatniej kolejce grupowej nie mogły grać na określony wynik.
Z każdej grupy ms 2018 A-H, do fazy pucharowej awansują dwie najlepsze reprezentacje. Wyższe miejsca zajmują drużyny z większą ilością punktów, a w przypadku takiej samej decydują o kolejności następujące wartości:

grupy MS 2018

Prawda jest taka, że w znacznej większości przypadków, zdobycie sześciu punktów gwarantuje awans do fazy pucharowej (chyba, że ostatnia drużyna nie zdobywa żadnego punktu). Bywają jednak takie sytuacje, gdzie nawet zdobycie trzech punktów może zapewnić awans (tak najczęściej bywa gdy w grupie pada wiele remisów).
Miejmy jednak nadzieję, że naszej reprezentacji nie będą potrzebne żadne kalkulacje, a awans do fazy pucharowej wywalczymy sobie już po drugim meczu i do ostatniego będziemy przystępować ze świetnym nastrojem.

z kim zagra Polska

Polacy w swojej grupie Mistrzostw Świata nie uświadczą rywala z europejskiego regionu. W ramach zmagań grupy ms 2018 w Rosji, zmierzymy się z Kolumbią, Senegalem i Japonią. Choć mogliśmy wylosować silniejszych rywali, to jednak fakt, iż zagramy przeciwko drużynie z Ameryki Południowej, Afryki i Azji nie powinien nas cieszyć. Przypomnijmy sobie choćby EURO2016, gdzie graliśmy przeciwko Niemcom. Choć uchodzą oni za faworytów do złota Mistrzostw Świata 2018, potrafiliśmy ich powstrzymać i byliśmy blisko zwycięstwa.

grupa Polski ms2018

Zapewne Kolumbia, a szczególnie Senegal czy Japonia tak silni nie są, ale nigdy nie wiadomo jak (nie)wygodnie będzie się nam grało z rywalami, których stylów gry do końca nie znamy. Na pewno najtrudniejszym przeciwnikiem naszej reprezentacji podczas meczów grupy ms 2018 będą Kolumbijczycy, których ekipa naszpikowana jest gwiazdami światowego formatu jak choćby super-snajper AS Monaco, Radamel Falcao, czy wypożyczony do Bayernu Monachium z Realu Madryt, klubowy kolega Roberta Lewandowskiego, James Rodriguez. Kolumbia wielokrotnie udowadniała jak silną jest drużyną: na przykład podczas Mundialu w Brazylii (2014), Kolumbia odpadła w fazie pucharowej przeciwko gospodarzom, ale wiele było w tym zasługi pecha i… sędziego. W ostatnich meczach towarzyskich, nasi grupowi rywale potrafili m.in. pokonać Francję na wyjeździe 2:3 mimo, że przegrywali już 2:0. To pokazuje siłę i charakter tej drużyny. Kolejnym naszym rywalem będzie Japonia. Co ciekawe, drużyna była skonfliktowana z trenerem i w ostatnich dniach doszło tam do roszady szkoleniowca. Jak wpłynie to na dyspozycję Azjatów? Czy im pomoże, czy zaszkodzi? Można powiedzieć, że na dwoje babka wróżyła, ale na pewno trzeba będzie uważać na tą dobrze zorganizowaną taktycznie drużynę, która w meczu przeciwko nam nie będzie faworytem. A jak wiemy, Polacy niekoniecznie lubią prowadzić grę prezentując futbol w oparciu o atak pozycyjny.
Senegal to najbardziej egzotyczny dla nas rywal, choć kibice na pewno znają choćby gwiazdę Liverpoolu, Sadio Mane. Piłkarzowi pewni będzie trudno prezentować podobny poziom co w barwach The Reds, bo piłkarze z drużyny są nieco innej klasy, ale to nie oznacza, że łatwo ogramy Senegal. Wspomnijmy sobie choćby spotkanie z Mundialu w Niemczech, przeciwko Ekwadorowi. Wszystkie znaki na Niebie i ziemi wskazują, że powinniśmy awansować do fazy pucharowej Mistrzostw Świata 2018. Branie jednak tego za pewnik i uważanie, że z łatwością ogramy Japonię czy Senegal to co najmniej niepoważne lekceważenie (całkiem silnego) rywala. Jeśli Adam Nawałka uczuli swoich piłkarzy by byli uważni i skoncentrowali się na grze na swoim poziomie, to mamy realne szanse by powalczyć nawet o pierwsze miejsce.

w jakich miastach zagra Polska

Polacy rozegrają w ramach fazy grupy ms 2018 trzy spotkania:

Pierwszy mecz rozegrany zostanie w mieście Sarańsk na stadionie Mordowija Ariena. Drugi mecz grupy ms 2018 odbędzie się na stadionie Kazań Arena w Kazaniu. Ostatnie spotkanie fazy grupowej to starcie z Japonią na Wołograd Arena w Wołogradzie. Z całą pewnością, dzięki bliskości Rosji, w meczach tych nie zabraknie naszych wspaniałych kibiców, którzy przecież podążają za naszą reprezentacją w odleglejsze kierunki. Być może na stadionach wymienionych powyżej, znów będzie dało się usłyszeć „Gramy u siebie, Polacy gramy u siebie”, a Sarańsk, Kazań i Wołograd, czyli miasta w których zagrają Polacy podczas Mistrzostw Świata 2018, będą biało-czerwone.