Finał mistrzostw świata - 1/8 finału: jak wytypować zwycięzców w grupach

Szanse Polski oraz innych drużyn na 1/8 finału MŚ 2018

Często w przypadku rozgrywek takich jak Liga Mistrzów, kibice piłki nożnej powtarzają, że prawdziwa gra rozpoczyna się od 1/8 finału. Jednak czy w wypadku turnieju takiego jak Mistrzostwa Świata można powielić tę tezę? Wydaje się, że nie.
Wprawdzie do starć gigantów najczęściej dochodzi dopiero w fazie pucharowej, to jednak faza grupowa również dostarczyć może kibicom ciekawych spotkań. Fani futbolu jednak najbardziej zacierają ręce na spotkaniach 1/8 finału, bo tam upatrują wybitnych meczy.
Jak wiemy, w ramach fazy grupowej, drużyna może się potknąć, zaliczyć wpadkę, a mimo to kontynuować swoją grę w turnieju. W 1/8 finału Mistrzostw Świata nie ma już miejsc na pomyłki. Tu jeden błąd może zadecydować o tym, że faworyt do zdobycia złotego medalu, pojedzie do domu.

mistrzostwa swiata 1/8 finalu

Czym jest 1/8 finał mistrzostw świata

Do 1/8 finał Mistrzostw Świata awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej grup: A, B, C, D, E, F, G i H (w tej ostatniej grają Polacy). Pierwsze miejsca w grupach zajmują drużyny z największą liczbą punktów zgromadzonych podczas trzech meczy fazy grupowej. W przypadku tej samej liczby punktów, decyduje wynik meczu bezpośredniego czy bilans zdobytych bramek. FIFA ustala drabinkę turniejową jeszcze przed rozpoczęciem Mistrzostw. Dzięki temu, już dziś można przewidywać kto z kim zagra w 1/8 finał mistrzostw świata. I tak na przykład gospodarze turnieju (Rosja) grający w grupie A mogą trafić tylko i wyłącznie na drużynę z grupy B. Na przykład jeśli Rosja awansuje z pierwszego miejsca to na pewno zagra w 1/8 finał mistrzostw świata z drugą drużyną grupy B. Jeśli Rosja awansuje z drugiego miejsca to na pewno zagra w 1/8 finału MŚ z pierwszą drużyną grupy B.
Cała drabinka jest już nam znana i to nie tylko jeśli chodzi o 1/8 finału. Można sprawdzić sobie na przykład z kim dana drużyna może zagrać w ćwierćfinale. Z takich przewidywań jednak może nic nie wyjść, bo przecież może dojść do niespodzianki i faworyt nie awansuje do fazy pucharowej. W ramach 1/8 finału Mistrzostw Świata rozgrywany jest jeden mecz, który trwa dziewięćdziesiąt minut. W przypadku remisu, rozgrywana jest pełna dogrywka (trzydzieści minut), a jeśli i po niej brakuje rozstrzygnięcia, sędzia zarządza konkurs rzutów karnych.
Ten kto przegra w 1/8 finału, jedzie do domu.
I jest to bolesna zasada, która wiele razy powodowała, że faworyzowana drużyna odpadała już w tej fazie turnieju, mimo że na przykład upatrywano w niej kandydata do sięgnięcia po medal. Jeden zły mecz, jeden błąd podczas tego meczu, powoduje, że można odpaść z Mistrzostw Świata. Dlatego mecze w 1/8 finału są tak emocjonujące. Zwycięzcy spotkań awansują do ćwierćfinału rozgrywek.

mistrzostwa swiata 1/8 finalu

Na kogo może trafić Polska po wyjściu z grupy

Polska zagra na Mistrzostwach Świata 2018 w grupie H, w której zmierzymy się z Japonią, Senegalem i Kolumbią. Jeśli uda nam się awansować do 1/8 finał mistrzostw świata to jedynymi drużynami z jakimi możemy się zmierzyć będą drużyny występujące w grupie H. I nie ma znaczenia jakie miejsce zajmiemy, możemy zagrać tylko przeciwko nim. A kto zagra w grupie H, czyli będzie teoretycznie naszym rywalem w 1/8 finału?
Będą to reprezentacje Belgii, Anglii, Panamy i Tunezji.
Oczywiście faworytami do awansu są Belgowie i Anglicy i w przypadku awansu to tak naprawdę wśród tych dwóch drużyn trzeba upatrywać naszego potencjalnego rywala. Choć nie można dzielić skóry na niedźwiedziu, zakładając, że Polska awansuje do 1/8 finału MŚ, po rozegraniu ostatniego naszego spotkania (o godzinie 16:00 z Senegalem) będziemy oczekiwać na mecze o godzinie 20:00, bo właśnie wtedy swoje trzecie mecze w ramach fazy grupowej rozegrają reprezentacje Anglii, Belgii, Tunezji i Panamy. To po tych meczach, będziemy wiedzieli z kim (ewentualnie) zagra Polska podczas 1/8 finał mistrzostw świata.

W jakich miastach odbędzie się 1/8 finału

Znamy już nie tylko terminarz MŚ 2018, znamy nie tylko drabinkę turniejową, ale wiemy również w jakich miastach odbędzie się 1/8 finału. Miasta, w których rozegrane zostaną pierwsze mecze fazy pucharowej Mistrzostw to:

Jeśli Polsce uda się awansować do 1/8 finału to zagramy:

Na pewno informacja ta jest istotna dla każdego kibica, który pragnie wybrać się do Rosji na Mistrzostwa by wspierać naszą reprezentację podczas zbliżającego się Mundialu.