awans_z_grupy_ME2020

Zasady awansu z grupy Euro 2020

Nie tylko fani z Polski, ale również z całego Starego Kontynentu z utęsknieniem czekają na pierwszy gwizdek sędziego w meczach swoich reprezentacji. Dla kibica piłki nożnej rozgrywane co cztery lata UEFA Euro 2020 to wielkie święto. Triumf na tej piłkarskiej imprezie gwarantuje splendor i chwałę.


Dla wielu kibiców Mistrzostwa Europy 2020 będą zupełnie innymi rozgrywkami niż te, którymi emocjonowali się dotychczas. Co prawda na Euro 2020 zobaczymy ponownie 24 drużyny, tak jak na poprzednim Euro we Francji, a w eliminacjach bierze udział 55 państw. Powalczą one jednak tylko o 20 miejsc dających awans. Dlaczego? Pierwsza nowość dotyczy czterech pozostałych miejsc, o których zadecydują rozgrywki Ligi Narodów UEFA. Druga zaś jest taka, że żaden z krajów-gospodarzy nie ma już zagwarantowanego miejsca w turnieju finałowym!

Sprawdź ofertę

Na mistrzostwach Europy zobaczymy łącznie 51 meczów. Na Euro 2020 tytułu sprzed czterech lat bronić będzie Portugalia. We Francji Cristiano Ronaldo i spółka sięgnęli po złoto, choć w fazie grupowej nie wygrali ani jednego meczu. W ćwierćfinale po serii rzutów karnych wyeliminowali Polskę, a w finale Portugalczycy wygrali po dogrywce z Francją 1:0. Dla portugalskiej reprezentacji był to pierwszy tytuł Mistrzów Europy w historii.


UEFA Euro 2020 zostanie rozegrane na innych zasadach niż dotychczas: podjęto bowiem decyzję o rozproszeniu imprezy na więcej niż jeden czy dwa kraje. Wybrano 12 miast gospodarzy, każde z innego państwa. Dzięki temu gorączka największego międzynarodowego turnieju piłkarskiego w Europie dotknie znaczącą część kontynentu.

Gdzie będzie Euro 2020

Kto jest gospodarzem Euro 2020? Miastami-organizatorami będą Kopenhaga, Amsterdam, Bukareszt, Dublin, Bilbao, Budapeszt, Glasgow, Monachium, Baku, Sankt-Petersburg i Rzym. Ta lista wyjaśnia, kto będzie gospodarzem Euro 2020. Finał zostanie rozegrany na stadionie Wembley w Londynie. Inauguracja Euro 2020 zaplanowana jest na 12 czerwca, zaś decydujący o losach tytułu mecz odbędzie się miesiąc później, 12 lipca.

Eliminacje Euro 2020. Zasady awansu z grupy

Żadna z 55 drużyn nie ma zagwarantowanego udziału w EURO 2020, bowiem wszystkie reprezentacje muszą przejść eliminacje do mistrzostw Europy 2020. W rozpoczętej w marcu 2019 roku fazie weźmie udział 55 reprezentacji, podzielonych w dziesięciu grupach (po pięć pięcio- i sześciozespołowych). O rozstawieniu zadecydowały wyniki osiągnięte w nowych rozgrywkach UEFA, czyli Lidze Narodów. Finaliści tych rozgrywek, czyli czterej zwycięzcy grup w najwyższej lidze, zostali przydzieleni do grup pięciozespołowych – musiały bowiem rozegrać dodatkowe meczów w ramach finałów Ligi Narodów.


Jak wygląda kwestia awansu do fazy finałowej EURO 2020? Zasady awansu z grupy Euro 2020 wyglądają tak, że na początku w eliminacjach wywalczą promocję do turnieju finałowego dwie najlepsze drużyny z każdej z eliminacyjnej grupy, czyli w sumie dwadzieścia zespołów. Pozostałe cztery miejsca przeznaczone są dla reprezentacji, które uzyskają najlepsze wyniki w play-offach poprzedzonych meczami ostatniej edycji Ligi Narodów.

W grupie A najsilniejsza na papierze wydaje się Anglia. W grupie C bój o lidera stoczą prawdopodobnie Holendrzy z Niemcami. W grupie D faworyta nie ma, więc chrapkę na pierwsze miejsce będzie miała Szwajcaria i Dania. Grupa E to Chorwaci i półfinaliści z poprzedniego Euro, Walijczycy. Hiszpanie znaleźli się w grupie E, Francuzi w grupie H, zaś Belgowie i Rosjanie to najpoważniejsi kandydaci do zwycięstwa grupy I. Eliminacyjną stawkę zamyka grupa J z m.in. Włochami. Analizę sytuacji po dwóch pierwszych meczach możecie znaleźć na naszej stronie: Euro 2020 – analiza grup eliminacji po dwóch meczach

Terminarz eliminacji do Euro 2020

Eliminacje do mistrzostw Europy 2020 odbędą się w dość krótkim czasie – rozpoczęły się pod koniec marca, a skończą w listopadzie 2019 roku. Nie licząc baraży w marcu 2020 roku, eliminacje Euro 2020 zostaną rozstrzygnięte w tym samym roku. Do eliminacji Euro 2020 przystąpi 55 federacji zrzeszonych w UEFA. Z uwagi na format rozgrywek i brak jednego gospodarza turnieju finałowego, żadna z reprezentacji nie będzie miała zapewnionego udziału w UEFA Euro 2020 i będzie musiała przejść przez ścieżkę eliminacyjną.


W dniach 21-23 marca 2019 roku została rozegrana pierwsza kolejka eliminacyjna, która poprzedziła drugą serię gier rozegraną kilka dni później. Kiedy mecze eliminacji Euro 2020 znów zagoszczą w kalendarzu kibica? Do gry wszystkie reprezentacje narodowe na Starym Kontynencie wrócą jeszcze w dniach: 7-11 czerwca, 5-10 września, 10-15 października oraz 14-19 listopada.


Pełny terminarz meczów reprezentacji Polski w eliminacjach Euro 2020 znajduje się na naszej stronie.


Kiedy eliminacje do Euro 2020 wkroczą w decydują fazę? Właśnie po tym, jak rozegrana zostanie ostatnia seria gier fazy grupowej eliminacji UEFA Euro 2020 dowiemy się, kto awansował do finałowego turnieju, a kogo czekają jeszcze baraże, które rozegrane zostaną w formie dwumeczu: pierwszy w dniach 26-28 marca, zaś rewanż niedługo później, od 29 do 31 marca 2020 roku.


Wypełniony hitami po brzegi na eliminacje Euro 2020 terminarz, gdzie piłka nożna w wydaniu reprezentacyjnym powinna dostarczyć kibicom futbolu wielu niezapomnianych emocji. Już 22 marca w grupie A spotkają się ze sobą dwaj główni kandydaci do wygrania grupy: na Wembley Anglia zmierzy się z Czechami. Tego samego dnia do bliźniaczo podobnej sytuacji dojdzie w grupie B, gdzie Portugalczycy podejmować będą Ukraińców w Lizbonie. Wielu kibiców z niecierpliwością spogląda na to, w którym wypełnione są terminarz eliminacji Euro 2020 mecze takie jak Holandii z Niemcami rozegrany 24 marca o prym w grupie C oraz Belgii z Rosją w grupie I. Jeszcze w marcu Francuzi gościć będą zawsze groźną reprezentację Islandii, zaś w czerwcu obejrzymy niezwykle interesujące starcia Chorwatów z Walijczykami, czyli wicemistrzów świata z półfinalistą minionego Euro, a także Hiszpanów z ćwierćfinalistami mundialu w Rosji, Szwedami.