Historia Polaków na EURO Mistrzostwa Europy 2020

Pierwsze mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbyły się w 1960 r. we Francji. Oficjalnie nosiły nazwę Puchar Europy Narodów. Reprezentacja Polski wzięła udział w kwalifikacjach. Mecz z Hiszpanią odbył się w Chorzowie 28 czerwca 1959 r. i zakończył się przegraną Polaków 2:4. Obejrzało go ponad 70 tys. osób. Bramki strzelili Ernest Pohl i Licjan Brychczy. Rewanż poszedł znacznie gorzej. Mecz z wynikiem 0:3 odbył się 14 października na Santiago Bernabeu w Madrycie. Były to więc dwa mecze polskiej reprezentacji, które zakończyły możliwość dalszych rozgrywek. W 1964 r. Polacy znów wzięli udział w eliminacjach. Tym razem ich rywalem była Irlandia Północna. Znów rozegrano dwumecz; oba mecze wygrała Irlandia Północna i to ona awansowała do dalszych rozgrywek.


Kolejne mecze Polacy rozegrali więc w ramach championatu 1968. Polska znalazła się w VII grupie. Zaczęła od swojego pierwszego zwycięstwa w historii. Mecz z drużyną z Luksemburga zakończył się wynikiem 4:0 dla Polaków. Kolejne starcie, z Francją, było natomiast przegrane. Rywalem była też reprezentacja Belgii. Podczas tego meczu szczególnie popisał się Janusz Żmijewski, który strzelił 3 gole. Polacy zajęli 3. miejsce w tabeli, a tym samym po raz kolejny nie awansowali do dalszych rozgrywek.

Orły Górskiego

Kolejne lata i kolejni rywale również okazywali się Polakom nie do przeskoczenia. Najpierw byli to Niemcy (1972 r.), później w zaś Holendrzy (1976 r.) Zatrzymajmy się jednak na chwilę w tych czasach. O ile europejskie puchary nie szły Polakom po ich myśli, o tyle zupełnie inaczej wyglądały rozgrywki w Mistrzostwach Świata. Wszystko, co może się wydarzyć podczas rozgrywek, na pewno rozegrało się w 1974 r. Od nieba do piekła. Pierwszy wyjazd to pierwsza przegrana – z Walią 0:2. Wydawało się więc, że Polacy mogą się pożegnać z dalszą grą, bo w ówczesnej grupie były tylko 3 drużyny, a tą ostatnią była Anglia, która już wtedy była ekstremalnie silna. Polacy dokonali niesłychanie trudnego wyczynu, bo pokonali Anglików aż 2:0. Mecz ten był ostatnim w karierze Włodzimierza Lubańskiego, który doznał kontuzji. Na jego miejsce wszedł Jan Domarski, który okazał się świetnym zastępcą. Strzelił trzecią bramkę w meczu rewanżowym z Walią (3:0). Był on też zdobywcą najważniejszej bramki w dziejach polskiego futbolu. Strzelił ją na Wembley, w meczu z Anglią. To dzięki niemu, po 36 latach, Polacy wrócili na mundial. Dlaczego o tym wspominamy? Fakt, że Polacy nie awansowali w Mistrzostwach Europy nie odzwierciedlał siły naszej reprezentacji narodowej.

Mistrzostwa Europy w latach 80. i 90.

Podczas kolejnych rozgrywek zawodnicy Ryszarda Kuleszy ulegli reprezentacji NRD. Mistrzostwa w 1984 r. we Francji udało się zakończyć na trzecim miejscu w tabeli (po zwycięstwie z Finlandią, dwóch remisach i trzech porażkach). Niestety, znów naszą reprezentację ominął awans. Cztery lata później Polska znalazła się na 4. miejscu w tabeli. O niskiej jakości gry świadczyć może wynik meczu z Cyprem, który był najsłabszym zespołem w drużynie – bezbramkowy remis. Zupełnie inna drużyna wyszła na boisko w 1992 r., ale mimo dobrej gry nie udało się zwyciężyć z Anglią i Irlandią. W eliminacjach do turnieju w 1996 r. w grupie Polaków znalazło się też pięć innych reprezentacji. Niestety, znów zabrakło szczęścia i umiejętności. Polacy zakończyli kwalifikacje na czwartym miejscu w tabeli, zaliczając trzy zwycięstwa, cztery remisy i trzy porażki. Bliżej awansu Polska reprezentacja była cztery lata później. O tym, kto przejdzie dalej zadecydował bilans meczów bezpośrednich z Anglią. Polacy mieli gorszy i znów ominęła ich dalsza gra. W eliminacjach w 2004 r. zaś zajęli trzecie miejsce; nie wzięli udziału w meczach barażowych.

Mistrzostwa Europy w Austrii i Szwajcarii 2008

Na sukces polskiej reprezentacji trzeba było poczekać aż do 2008 r. Sukces, bo po raz pierwszy w historii zawodnicy pod wodzą Leo Beenhakkera, doszli aż finałów Euro. Nie było to wcale łatwiejsze niż wcześniej, bo po pierwsze Beenhakker nie dysponował tak mocnym zespołem jak chociażby orły Górskiego, a po drugie liczba drużyn biorących udział w turnieju znacznie się zwiększyła. Mimo przeciwności Holender udowodnił, że Polacy mogą wygrywać. Pomijając pierwszy mecz z Finlandią i przegraną 1:3, kwalifikacje były pokazem futbolu na wysokim poziomie. Najważniejszym osiągnięciem tych rozgrywek była na pewno wygrana z Portugalią 2:1. Kolejnym sukcesem okazała się wygrana z Belgią. Gwiazdą rozgrywek został Euzebiusz Smolarek. Występy polskiej reprezentacji były dużym zaskoczeniem nie tylko dla kibiców, ale też bukmacherów.

Mistrzostwa Europy w Polsce i na Ukrainie 2012

O tym awansie polska drużyna wiedziała najwcześniej, bo aż 5 lat przed rozpoczęciem rozgrywek. Uczestnictwo to przypadło z urzędu jako gospodarzowi. Było to tym bardziej obiecujące, bo decyzja o organizacji ME w Polsce i na Ukrainie została podjęta jeszcze przed awansem reprezentacji pod kierownictwem Beenhakkera i ich sukcesach.

Zawodników do mistrzostw przygotował jednak już inny trener, a dokładniej Franciszek Smuda. Przez trzy lata mógł on testować zawodników jedynie w meczach towarzyskich, co w widoczny sposób przełożyło się na ich dyspozycję. Szczególnie dało się to zauważyć w 2010 r., gdy polska reprezentacja przegrała z Hiszpanią aż 0:6 i Kamerunem 0:3. Pojawiły się głosy, że Smuda powinien odejść a do Euro 2012 drużynę trenować powinien ktoś inny. Tak się nie stało, a trener i jego zawodnicy udowodnili, że mogą zagrać dobry futbol. W meczu z Niemcami zremisowali 2:2, z tym że drugiego gola stracili w ostatnich sekundach. Niestety, występy podczas Euro kończyły się równie przykro, mimo wysokiego poziomu. Typy bukmacherskie w tych rozgrywkach mogły być więc tylko jedne – na przegraną Polaków. Świetna gra niestety nie przełożyła się na osiągane wyniki.

Mistrzostwa Europy we Francji 2016

Tym razem trenerem reprezentacji Polski był Adam Nawałka. Trzeba przyznać, że trochę zaskoczył kibiców i bukmacherów. Zaczął od słabych meczy towarzyskich, ale na eliminacjach pokazał zupełnie inną drużynę. Największym sukcesem była na pewno wygrana z Niemcami 2:0 – jedyna w historii. Tu można było liczyć na wysokie wygrane w zakładach bukmacherskich. Mało który typer jednak obstawiał wygraną reprezentacji Polski. W bramce stał świetny Wojciech Szczęsny, ale cała drużyna zapracowała na ten sukces. Ofensywni piłkarze zrobili swoje i jeden jedyny raz udało się wygrać. Polacy popisali się świetną grą do końca swoich występów. Po raz pierwszy Polacy awansowali do fazy grupowej. Mecz, który zapewnił awans odbył się na warszawskim Stadionie Narodowym, a przeciwnikiem była Irlandia.

Mistrzostwa Europy 2020

Przyszłoroczne rozgrywki po raz pierwszy odbędą się w 12 miastach-gospodarzach, położonych w całej Europie, Rosji a nawet geograficznej Azji. Czekamy na fazę grupową, ale do tej pory trzeba przyznać jedno – polskiej reprezentacji idzie bardzo dobrze! Skład drużyny jest bardzo mocny. To nie tylko najlepszy napastnik na świecie, jakim jest Robert Lewandowski. Już teraz możesz stawiać swoje typy bukmacherskie w serwisie lvbet.pl! Bez problemu postawisz kupon na pierwsze mecze czy na najlepszego strzelca rozgrywek. Pamiętaj też, że obecnie możesz dostać najbardziej atrakcyjne kursy, które będą się zmieniały w czasie. Im bliżej meczy tym dostaniesz też większy wybór rynków. LV Bet na jedno spotkanie oferuje ich nawet ponad 200! Postaw swój szczęśliwy kupon i wygrywaj na Euro 2020!

Artykuły

EURO 2020 przełożone! Kiedy i gdzie odbędzie się EURO 2020?

EURO 2020 przełożone! Kiedy i gdzie odbędzie się EURO 2020?

Euro 2020 przełożone! UEFA oficjalnie potwierdziła, że zawiesza rozgrywki Mistrzostw Europy w tym roku. Decyzja ta była następstwem próśb poszczególnych federacji. Mecze w ramach Euro 2020 nie tylko niosłyby za sobą zbyt duże niebezpieczeństwo ze względów zdrowotnych, ale też byłyby niemożliwe do zrealizowania logistycznie. Mistrzowskie drużyny Starego Kontynentu spotkają się na boisku dopiero w czerwcu i lipcu 2021!

Polska grupa na euro 2020

Polska grupa na euro 2020

Mogło być gorzej, ale też lepiej. Polska reprezentacja stanie przed olbrzymim wyzwaniem aby wyjść z grupy podczas Euro 2020 na pierwszym miejscu. Z Hiszpanią czeka nas bardzo ciężki mecz, z pozostałymi przeciwnikami będzie łatwiej, ale na pewno będą to bardzo wymagające spotkania. Polska kadra jest gotowa na walkę, a nie tylko czekanie na szczęście. O tym, jak dokładnie będzie wyglądała grupa Polski na Euro 2020 dowiemy się wkrótce. Dziś natomiast możemy przyjrzeć się bliżej już wylosowanym rywalom naszej reprezentacji.

Mecze Polski na EURO 2020

Mecze Polski na EURO 2020

Terminarz spotkań reprezentacji Polski w piłce nożnej w trakcie Mistrzostw Europy 2020. Sprawdź kiedy nasza reprezentacja gra swój pierwszy mecz w ramach EURO 2020!

Polska - Szwecja: wyniki spotkań

Polska - Szwecja: wyniki spotkań

Poznaliśmy już historię meczową Polski i Hiszpanii, a dziś skupimy się na kolejnym rywalu podczas Euro 2019/20, a dokładniej na reprezentacji Szwecji. Niestety, tu również liczby nie są zbyt optymistyczne dla kibiców narodowej reprezentacji. Historyczny bilans wypada bardzo na korzyść naszych rywali. Polacy nie wygrali ze Szwedami od… 28 lat! Trzeba przyznać, że nasi piłkarze mają sporego pecha do rywali z północy. Czy zła passa zostanie przerwana?

Polska - Hiszpania: Wyniki spotkań

Polska - Hiszpania: Wyniki spotkań

20 czerwca 2020 r. Polska reprezentacja w piłkę nożną rozegra 11 mecz z Hiszpanią w swojej historii. Łatwo nie będzie, bo La Roja od początku rozgrywek typowana jest na zwycięzcę Mistrzostw Europy. Jak wyglądały wcześniejsze pojedynki? Oto historia meczowa Polski i Hiszpanii!

Baraże EURO 2020

Baraże EURO 2020

Bośnia i Hercegowina, Słowacja, Irlandia oraz Irlandia Północna – jedna z tych drużyn będzie rywalem Polaków podczas fazy grupowej do Euro 2020. Która? Tego jeszcze nie wiadomo. Wyłonią ją marcowe baraże. Przyjrzeliśmy się bliżej tym drużynom i sprawdziliśmy, która z nich byłaby najlepszym przeciwnikiem dla polskiej reprezentacji. Taka analiza na pewno przyda się typerom, którzy są zainteresowani obstawianiem zakładów bukmacherskich.

Droga reprezentacji Polski do finałów EURO 2020

Droga reprezentacji Polski do finałów EURO 2020

Chyba nigdy nie mieliśmy tak mocnej drużyny jak obecnie. Większość piłkarzy gra w najlepszych europejskich klubach, gdzie pełnią pierwszoplanowe role. Swoją moc pokazali podczas eliminacji do EURO 2020, wychodząc z pierwszej pozycji z tabeli. Sprawdziliśmy, jak wyglądały składy podczas tych spotkań i zastanowimy się, kto wybiegnie na boisko w marcu podczas fazy grupowej.

Historia Polaków na EURO

Historia Polaków na EURO

Zobacz, jak wygląda historia polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Europy, analizuj i stawiaj swoje szczęśliwe kupony na Euro 2020!

Polska - Słowenia: kursy, typy, zakłady na mecz eliminacji EURO 2020

Polska - Słowenia: kursy, typy, zakłady na mecz eliminacji EURO 2020

Polska – Słowenia to ostatnie spotkanie, które rozegra polska reprezentacja w ramach kwalifikacji do Euro 2020. Awans mamy już pewny, ale piłkarze na boisko wyjdą nie tylko w ramach formalności. Do ostatniej minuty będą bowiem walczyli nie tyle o miejsce w grupie G, co o punkty. Tylko najlepszy wynik zagwarantuje miejsce w pierwszym lub drugim koszyku podczas losowania do fazy grupowej. To też mecz przygotowujący nasza kadrę do dalszego etapu rozgrywek. Jeszcze z jednego powodu można spodziewać się, że mecz ten będzie wyjątkowym wydarzeniem. Będzie on zwieńczeniem kariery jednego z najlepszych piłkarzy polskiej reprezentacji, Łukasza Piszczka.

Izrael - Polska: kursy, typy, zakłady

Izrael - Polska: kursy, typy, zakłady

Polska reprezentacja w piłkę nożną jest już spokojna i pewna swojego awansu do Euro 2020. Przed piłkarzami zostały jeszcze dwa mecze kwalifikacyjne. Wierzymy jednak, że odbędą się one na luzie i będą pokazem w wykonaniu naszego zespołu. Tym bardziej, że w pierwszym z nich na boisku polska reprezentacja spotka się z Izraelem, którego reprezentacja spisuje się znacznie poniżej oczekiwań. Nie straszne więc wydaje się być widmo rewanżu za czerwcowy mecz.

Mecz Polska - Austria w Eliminacjach do EURO 2020

Mecz Polska - Austria w Eliminacjach do EURO 2020

Wrześniowy mecz Polska – Austria to kolejna sentymentalna podróż nie tylko dla selekcjonera Jerzego Brzęczka, ale też jego asystenta i członka sztabu polskiej kadry - Radosława Gilewicza. Ten drugi przed zeszłorocznym losowaniem eliminacji do Mistrzostw Europy 2020 mówił wprost, że trzyma kciuki, by los przydzielił Polsce zespół Rosji lub Austrii, bo będzie to niepowtarzalną okazją do spotkania starych znajomych z czasów piłkarskiej kariery. Traf chciał, że eliminacje rozpoczęliśmy właśnie od Austrii, wygrywając w Wiedniu – nie bez problemów - 1:0. Już za moment spotkania rewanżowe, mające doprowadzić biało-czerwonych do awansu na turniej.​

Analiza szans przed meczem Polska - Słowenia w ramach eliminacji do Euro 2020

Analiza szans przed meczem Polska - Słowenia w ramach eliminacji do Euro 2020

​Po trzymiesięcznej, wakacyjnej przerwie w rozgrywkach, już za moment znów czekają nas emocje związane z futbolem w wydaniu reprezentacyjnym. Eliminacje do mistrzostw Europy 2020 wkraczają w kolejną fazę. Pierwszym jesiennym testem formy podopiecznych Jerzego Brzęczka, którzy aktualnie z kompletem zwycięstw i bez straty choćby jednego gola przewodzą tabeli grupy G, będzie wyjazdowy mecz Polska - Słowenia w Ljubljanie.

Analiza szans Polaków

Analiza szans Polaków

​Rywalizacja w ramach eliminacji do Euro 2020 dla polskiej ekipy, prowadzonej przez Jerzego Brzęczka, wprost nie mogła ułożyć się lepiej. Dzięki kompletowi zdobytych punktów - czterem kolejnym zwycięstwom uzyskanym bez straty choćby jednego gola, do dalszych gier będziemy mogli przystąpić w wyśmienitych nastrojach. Te czekają nas już we wrześniu. Sprawdźmy zatem, co przed nami i jak oceniane są szanse Polaków.

Mecz Polska – Izrael w eliminacjach Euro 2020

Mecz Polska – Izrael w eliminacjach Euro 2020

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej coraz bliżej, ale zanim wielkie święto futbolu zagości na Starym Kontynencie, rozegrane zostaną eliminacje do Euro 2020. Jednym z ważniejszych spotkań dla kibiców biało-czerwonych będzie mecz Polska - Izrael. ​

Przewidywany skład Polski na mecz z Macedonią  - 7 czerwca 2019

Przewidywany skład Polski na mecz z Macedonią  - 7 czerwca 2019

​W piątek 7 czerwca 2019 roku reprezentacja Polski w piłce nożnej zmierzy się w eliminacjach Euro 2020 z Macedonią Północą. Mecz odbędzie się o godzinie 20:45 w stolicy Macedonii, Skopje. Zwycięstwo znacznie przybliży Polaków do upragnionego awansu do finałów Mistrzostw Europy 2020.

Macedonia – Polska: Eliminacje Euro 2020

Macedonia – Polska: Eliminacje Euro 2020

​Mistrzostwa Europy w piłce nożnej coraz bliżej, ale zanim wielkie święto futbolu zagości na Starym Kontynencie, rozegrane zostaną eliminacje do Euro 2020. Jednym z ważniejszych spotkań dla kibiców biało-czerwonych będzie mecz Macedonia - Polska.

Zasady awansu z grupy Euro 2020

Zasady awansu z grupy Euro 2020

Nie tylko fani z Polski, ale również z całego Starego Kontynentu z utęsknieniem czekają na pierwszy gwizdek sędziego w meczach swoich reprezentacji. Dla kibica piłki nożnej rozgrywane co cztery lata UEFA Euro 2020 to wielkie święto. Triumf na tej piłkarskiej imprezie gwarantuje splendor i chwałę. ​

7 najlepszych piłkarzy eliminacji Euro 2020

7 najlepszych piłkarzy eliminacji Euro 2020

Eliminacje do mistrzostw Europy 2020 to nie tylko szereg ciekawych spotkań i niezwykle emocjonująca walka o awans do turnieju, którego stawką jest prymat na Starym Kontynencie. To również dziesiątki znakomitych piłkarzy, z których postanowiliśmy wybrać Siedmiu Wspaniałych. Dla nich warto pofatygować się na stadion, zapłacić za bilet i delektować umiejętnościami, które wzbogacają piłkarskie widowisko.

Euro 2020 – analiza grup eliminacji po dwóch meczach

Euro 2020 – analiza grup eliminacji po dwóch meczach

Eliminacje Euro 2020 przyniosły w swoich pierwszych kolejkach raczej spodziewane rezultaty. W grupie A zgodnie z oczekiwaniami komplet punktów zebrała Anglia, w grupie F dwa razy zwyciężyli Hiszpanie, podobnie jak prowadzący w grupie G Polacy, w grupie H Francuzi, w grupie I Belgowie oraz w grupie J Włosi.

Krzysztof Piątek – bohater meczu z Austrią

Krzysztof Piątek – bohater meczu z Austrią

Przebił barierę 20 bramek w debiutanckim sezonie Serie A, co dotychczas udało się tylko trzem zawodnikom w historii: Andijowi Szewczence, Vincenzo Montelli oraz legendarnemu Brazylijczykowi Ronaldo. Krzysztof Piątek jest jednocześnie najlepszym strzelcem Genui i Milanu w tym sezonie, choć przecież w tym pierwszym klubie grał tylko jesienią, a w tym drugim jest od nowego roku. Najważniejsze jest jednak to, że superformę strzelecką potrafił przełożyć na mecz reprezentacji Polski, dzięki czemu biało-czerwoni zwyciężyli w Wiedniu i są liderem grupy G w eliminacjach do Euro 2020.

Polska grupa EURO 2020 po dwóch pierwszych meczach – analiza

Polska grupa EURO 2020 po dwóch pierwszych meczach – analiza

​Miał być spacerek, wyszedł nieco niezdarny marsz pod górkę - najważniejsze jednak, że zwycięski. Polska wygrała z Łotwą po bramkach Roberta Lewandowskiego i Kamila Glika, dzięki czemu została liderem grupy G i jedyną drużyną, która po dwóch seriach gier zanotowała komplet punktów. Największą niespodzianką jest dorobek Austrii, która miała być największym rywalem biało-czerwonych w walce o awans do mistrzostw Europy 2020.

Transmisje eliminacji mistrzostw Europy 2020 w piłce nożnej

Transmisje eliminacji mistrzostw Europy 2020 w piłce nożnej

Dla kibica piłki nożnej rozgrywane co cztery lata UEFA Euro 2020 to wielkie święto. Triumf na tej piłkarskiej imprezie gwarantuje splendor i chwałę. Nic dziwnego, że fani futbolu na całym świecie bacznie będą przyglądać się rozgrywkom i śledzić poczynania piłkarskich bohaterów na stadionach w całej Europie. Najważniejsza wiadomość jest taka, że eliminacje Euro 2020 będzie można oglądać również w Polsce.

Eliminacje Euro 2020 – polska grupa

Eliminacje Euro 2020 – polska grupa

Kiedy grupy eliminacji Euro 2020 zostały wylosowane, polscy kibice mogli odetchnąć z lekką ulgą.Przynajmniej na papierze udało się piłkarzom Jerzego Brzęczka uniknąć kilku drużyn wyżej notowanych. Eliminacyjna grupa Polski na Euro 2020 na pewno nie jest niemożliwa do wygrania. W grupie G wraz z biało-czerwonymi o awans do Euro 2020 powalczą jeszcze Austria, Izrael, Słowenia, Macedonia oraz Łotwa.

Terminarz meczów polaków eliminacje euro 2020

Terminarz meczów polaków eliminacje euro 2020

Eliminacje do mistrzostw Europy 2020 odbędą się w dość krótkim czasie. Rozpoczną się pod koniec marca, a skończą w listopadzie 2019 roku. Nie licząc baraży w marcu 2020 roku, eliminacje Euro 2020 zostaną rozstrzygnięte w tym samym roku. Do eliminacji Euro 2020 przystąpi 55 federacji zrzeszonych w UEFA. Z uwagi na format rozgrywek i brak jednego gospodarza turnieju finałowego, żadna z reprezentacji nie będzie miała zapewnionego udziału w UEFA Euro 2020 i będzie musiała przejść przez ścieżkę eliminacyjną.